Dinamo, din nou prea puternica pentru handbalistii de la Poli Timisoara

TIMISOARA. Derbiul etapei a IV-a a Ligii Nationale de handbal masculin s-a disputat in Sala Constantin Jude, unde detinatoarea Cupei, SCM Poli a intalnit campioana ultimilor ani, Dinamo. Dupa un meci spectaculos, bucurestenii s-au impus din nou, 28-26, dupa ce la inceputul sezonului invingeau gruparea banateana si in Supercupa.

Partida a inceput echilibrat, 3-4 in minutul 7, dar apoi oaspetii si-au aratat valoarea fortand pe atac si aparandu-se excelent. In minutul 16 era deja 7-12, iar ecartul de cinci goluri s-a mentinut pana la pauza mare, 12-17.

Banatenii au jucat mai bine in partea secunda, au gasit solutii variate la finalizare, iar poarta a functionat mai bine. Nu indeajuns insa pentru a se mai schimba soarta partidei. Poli a revenit in joc, de la 16-18 si 21-23, dar nu a putut mai mult, diferenta pastrundu-se pana la sirena finala, 26-28.

Violetii raman cu un singur punct in clasament dupa patru runde, in timp ce Dinamo are 4 victorii din tot atea jocuri.

Marius Sadoveac a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 9 goluri, fiind urmat de Vuk Milosevic si Baican, ambii cu cate 4 reusite. De la Dinamo, Zulfic si Campos au marcat cate sase goluri de „caciula”.