Dinamo, ce vis urat. SCM Timisoara intrerupe seria victorioasa

TIMISOARA. Dupa trei victorii la rand in campionat si doua in competita knock-out, SCM Timisoara a gustat din cupa amara a esecului, dupa un meci destul de slab pe terenul lui Dinamo. Bucurestenii, care s-au impus si in tur au castigat cu 84-76, insa dupa un meci mai strans decat o arata scorul.

Primul sfert a fost si cel mai spectaculos. Reusite frumoase, pase fine si succedari pe tabela. Dinamo a avut +6, apoi SCM a preluat conducerea la 5 diferenta, iar primul sfert s-a terminat in cele din urma cu 25-24 pentru violeti. Si in urmatoarea secventa s-a mers cap la cap, dar gazdele au intrat la pauza cu un avantaj de trei puncte, 47-44.

Meciul a ramas deschis in continuare, doar ca si-au facut aparitia si foarte multe ratari, de ambele parti. SCM a mai recuperat un punct si era la o posesie distanta inaintea intrarii in setul decisiv. In ultimul sfert insa, banatenii au ratat nepermis si au pierdut usor baloane, iar Dinamo a profitat, si chiar daca nu a impresionat, s-a impus cu 84-76.

Daca altadata tritele erau specialitatea violetilor, de aceasta data au fost calcaiul lui Ahile. Doar 4 din 23 de aruncari si-au atins tinta, aici facandu-se in cele din urma diferenta. Franklin a fost cel mai bun marcator al vizitatorilor cu 17 puncte si 8 pase decisive, iar Brown a avut 16 puncte si 7 recuperari. De la gazde s-a remarcat Milutinovic, 20 de puncte si 6 recuperari.

Meciul a fost disputat si strans ca scor pana in ultimele minute, cand ne-a lipsit concentrarea pe faza defensiva. Dinamo a invins meritat, iar noi, in ciuda situatiei nefavorabile din punct de vedere medical, nu am fost atat de departe pe cat arata scorul. Si echipelor mari le este dificil sa mentina o serie pozitiva pentru mult timp, noi ne-am concentrat cu probleme de efectiv şi la antrenamente, nu doar la meci. Este devreme sa vorbim despre accidentarea lui Dragoste, va consulta un medic acasa. S-a accidentat intr-un moment important al meciului. Trebuie sa cautam raspunsuri la noi, nu alte cauze. Sa lucram mai mult şi sa ridicam nivelul concentrarii mai ales in aparare, la recuperarile defensive, care puteau tranşa meciul din aceasta seara in favoarea noastra. Scopul nostru de a juca un baschet calitativ a fost atins, insa, din pacate, nu s-a materializat printr-o victorie. Mergem inainte, continuam cu antrenamentele, ne pregatim pentru meciurile din Cupa Romaniei. Nu ne oprim in aceasta perioada, pentru ca avem de jucat peste noua zile„, a spus la finalul meciului antrenorul timisorean, Dragan Petricevic.

Urmatorul meci in campionat pentru timisoreni este programat in 4 ianuarie, pe teren propriu, cu U Banca Transilvania Cluj-Napoca. Pana la acea partida timisorenii vor juca in 29 decembrie in Cupa Romaniei, in faza sferturilor de finala cu BCMU Pitesti.