Dinamo Bucuresti – RCM Timisoara 19-12! Banatenii sufera a doua infrangere a sezonului!

TIMISOARA. Desi inaintea deplasarii la Bucuresti, partida cu Dinamo parea una destul de simpla pentru galben – albastri, meciul s-a dovedit unul extrem de complicat. Rugbistii timisoreni au intrat pe gazon un pic cam relaxati in fata unui adversar nu foarte valoros, dar extrem de ambitios. Dinamo a inceput excelent partida si dupa 10 minute de joc conduceau pe tabela cu 7-0, dupa un eseu tranfsormat de buldogi. La jumatatea partii secunde Timisoara a raspuns printr-un eseu marcat de Balan, insa Calafeteanu nu a reusit transformarea. In replica, bucurestenii s-au dus la 10-5 gratie unei lovituri de pedeapsa transformata de Statulescu. Cu toate acestea insa Timisoara avea sa intra la cabine in avantaj. Calafeteanu a reusit un eseu, transformat in cele din urma si lucrurile pareau sa intre in normal. Din nefericire insa pauza le-a taiat elanul galben albastrilor. Elevii lui Chester Williams nu au mai reusit sa transforme nici macar o lovitura de pedeapsa, in timp ce alb-rosii au reusit 9 puncte pentru un rezultat final Dinamo Bucuresti – RCM Timisoara 19-12. Pentru rugbistii timisoreni, mai putini cei 7 convocati la nationala urmeaza o vacanta binemeritata de aproape o luna de zile.