Din nou victorie cu bonus ofensiv pentru Timisoara Saracens in preliminariile Challenge Cup. FOTO

TIMISOARA Campionii Romaniei la rugby sunt de neoprit si in preliminariile Challenge Cup. Timisoara Saracens a trecut cu 45-13 de Femmi Rugby Rovigo Delta si are 10 puncte dupa primele doua partide.

Banatenii au inceput ca din pusca duelul cu italienii de la Rovigo si au inscris eseu in chiar primul minut de joc, dupa o cursa superba de aproape 40 de metri a lui Shennan. Calafeteanu a transformat si a facut 7-0 inca din minutul 2. Au urmat trei lovituri de pedeapsa, doua pentru insulari, transformate de Basson si una a lui Calafeteanu, care au facut ca scorul sa fie 10-6. Cele sase puncte aveau insa sa ramana singurele inscrise de italieni in prima parte, insa timisorenii au dat o adevarata lectie de rugby pana la finalul reprizei.

Eseurile semnate de Kinikinilau, Calafeteanu, Tangimana si Shennan, dar si transformarile aceluiasi Vali Calafeteanu, din pozitii foarte grele, au facut ca la pauza, campionii Romaniei sa conduca cu 38-6. In partea a doua banatenii au luat piciorul de pe acceleratie si au primit un eseu de la Ferro, in timp ce Basson a transformat si a redus din handicap. Campionii au evoluat 10 minute si in 14 jucatori dupa ce Calafeteanu a vazut un cartonas galben, insa nu au primit puncte. Sarazinii au mai reusit un eseu prin Jody Rose, iar Calafeteanu a inchis tabela pentru 45-13. Dupa acest meci, timisorenii au ramas si fara Stelian Burcea si Fonovai Tangimana, care au parasit terenul accidentati, si sunt incerti pentru viitoarea partida.

Saptamana viitoare, timisorenii joaca al treilea meci din preliminariile Challenge Cup, tot pe teren propriu, cu Fiamme Oro Rugby Roma.