Din nou esec la Odorhei! CH Poli Timisoara, eliminata din Cupa Romaniei

Dupa o infrangere dureroasa in campionat, la un gol, a urmat una la fel de dureroasa, in Cupa, pe acelasi teren „minat”, la Odorheiul Secuiesc.

CH Politehnica Timisoara se intoarce acasa dupa seria prelungita de jocuri in deplasare, unele in campionat si ultimul in Cupa Romaniei. Alb-violetii au pierdut la HC Odorhei cu 24-20, dupa ce tot formatia din Harghita conducea la pauza cu 13-11. Prima parte a meciului a fost echilibrata, gazdele reusind sa puna doua goluri fata de timisoreni cu doar cateva minute inainte de jumatatea confruntarii. Eliminarea lui Lasica, cu cartonaş rosu, a dezechilibrat si mai mult situatia, tinand cont ca CH Politehnica a evoluat fara Chikovani si Halca, ambii suspendati dupa descalificarile din precedentul joc, in campionat, la CSM Ploiesti.

In repriza secunda, HC Odorhei s-a distantat si la 6 goluri in jurul minutului 45, iar capitanul polist Cristian Fenici a terminat meciul cu arcada sparta. Toate aceste aspecte mai putin placute au facut ca Timisoara sa paraseasca, in optimi, Cupa Romaniei. Marcatorii banatenilor aseara au fost: Timofte 4, Grigoras 4, Pejovic 4, Fenici 3, Paius 2, Stefan 2, Santeiu 1.

A fost ultimul meci oficial din 2015 pentru handbalistii de pe Bega. Vacanta de Sarbatori nu se va intinde pe o perioada prea lunga, deoarece campionatul se va relua peste aproximativ o luna si jumatate.