Din esec in esec. SCM Poli Timisoara pierde si la Buzau

Prim-divizionara de handbal masculin SCM Poli are un debut extrem de greu de sezon. Dupa 5 runde disputate, gruparea alb-violeta are doar un succes, la care a adaugat 4 infrangeri. Ultimul s-a inregistrat in fata echipei fostului antrenor al banatenilor, Pero Milosevic.

Asadar, la Buzau, echipa gazda s-a impus cu 34-30, dupa o prima repriza in care s-a semnalat un ecart de 8 goluri, 19-11.

Ca de obicei, in ciuda infrangerii, gruparea banateana cauta si aspecte pozitive… „Ne intoarcem fara punct, dintr-o deplasare grea, in etapa a V-a a Ligii Zimbrilor. In ciuda unei evolutii mai bune a echipei noastre in repriza a doua, gazdele si-au asigurat succesul cu avansul luat in prima parte. Marius Sadoveac a inscris 12 goluri (zece din aruncari de la 7 metri), iar alti doi foarte tineri jucatori au marcat in premiera la seniori: Alexandru Moldoveanu 3 goluri (din cinci aruncari), Darius Bran – un gol. In plus, Ianus Dumitrescu a punctat de două ori”, a fost mesajul echipei banatene.

Adevarul este insa ca experimentul de la handbal este departe de a fi un succes, iar echipa evolueaza sub potential. De la Buzau, au marcat mai multi jucatori care au imbracat tricoul violet: portarul Babasafari – 1, Milosevic – 6, Barros – 3.

1. Ce va mirati? Lui Fritz Pix nu-i place Timisoara si cu atat mai mult echipele timisorene. Sportul timisorean va disparea in perioada mandatului neomarxistului.