Dezastru pentru ACS Poli Timisoara pe Arena Nationala! Echipa banateana, umilita de FCSB

Se putea si mai rau? Putin probabil. Nici cel mai pesimist fan al lui ACS Poli nu credea ca echipa sa preferata poate pierde in halul asta un meci din liga I. Seria neagra a continuat insa pentru formatia banateana, departe de forma aratata in partidele cu CFR Cluj si Dinamo, care acum par jocuri din alta era…

In ciuda unui inceput destul de curajoj pe Arena Nationala, ACS Poli a fost rapid adusa cu picioarele pe pamant, Gnohere marcand dupa o pasa senzationala a lui Budescu (minutul 12). Chiar daca banatenii au incercat cumva sa echilibreze jocul, pana la pauza ecuatia partidei a fost rezolvata, dupa ce Florinel Coman a inscris din pasa lui Golofca (34), iar Gnohere a facut dubla, dupa un asist venit de la Budescu (41).

Scorul de 3-0 a rezistat doar pe durata… pauzei, Coman reusind si el dubla (48). Apoi Larie a marcat si el spectaculos din pasa aceluiasi Budescu (61), iar Gnohere a realizat tripla, trei minute mai tarziu.

Tanase a obtinut in minutul 85 un penalty, dar si eliminarea lui Soljic pentru doua galbene si tot fostul jucator al Viitorului a dus scorul la un incredibil 7-0!

ACS Poli are circumstante atenuante pentru ca nu a putut folosi un 11 competitiv, Ionut Popa facand destule improvizatii, dar in cele din urma nimic nu scuza acest esec drastic.

Aceasta infrangere cu 0-7 este cea mai severa din istoria clubului adus de la Recas, iar ultima data cand Poli a primit 7 goluri a fost tot intr-un octombrie, dar in 1982, 2-7 tot la Bucuresti, dar cu Dinamo.

FCSB: Nita – Enache, Larie, Balaşa, Morais, Ov. Popescu, L. Filip (67, Tanase) , Golofca (57, D. Benzar), Budescu, Fl. Coman (67, Man), Gnohere
Antrenor: Nicolae Dica

ACS Poli: Straton – Harut (46, Doman), Soljic, Melinte, Ciucur, Curjuric (55, Barnoi), Artean, Vasvari, A. Munteanu, Mailat, Abraw (67, Oprea).
Antrenor: Ionut Popa