Desi i s-a cantat prohodul, iata ca BC Timisoara respira, chiar daca pierde in debutul campionatului cu Sibiul

TIMISOARA. Chiar daca echipa a fost incropita peste noapte, iata ca Baschet Club Timisoara nu s-a facut de rusine la debutul in, probabil cel mai greu sezon al existentei sale. Mai mult, noua BCT a jucat de la egal la egal cu CSU Sibiu pierzand meciul insa in ultimul minut.

Primul sfert a aratat ca BCT este o echipa facuta la marea repezeala, dar nici Sibiul nu a impresionat. Incetul cu incetul, gazdele au dat semne de revenire si au inceput sa puna probleme. Condusi tot timpul timp de 20 de minute (26-27 la pauza mare), violetii prind aripi la venirea de la vestiare. Fac 35-30 dar nu au puterea sa se distanteze. Meciul este extrem de echilibrat si pana la final se joaca cu sufletul la gura. Sibiul se impune si cu putin noroc, 53-61, dar chiar si asa Timisoara nu moare si nu se preda.

Smith a fost foarte aproape de un double-double cu 14 puncte si 9 recuperari, iar imbucurator este faptul ca noua jucatori ai gazdelor si-au trecut numele pe lista marcatorilor. Popa-Calota a fost cel mai bun marcator al Sibiului cu 15 puncte.