Descatusare dupa pauza. SCM Timisoara a obtinut si a doua victorie acasa, in fata echipei din Targu Jiu

TIMISOARA. Intoarcerea pe parchetul propriu a fost de bun augur pentru elevii lui Dragan Petricevic de la SCM Timisoara. Dupa victoria de duminica, 74-57 cu Galatiul, luni prim-divizionara de baschet masculin de pe Bega s-a impus chiar mai clar in fata echipei CSM Tg. Jiu, 87-65.

CITESTE SI: Cand oamenii fac minuni, iar biserica e alaturi de ei. 7 copilasi si mama lor, parasiti de tata, au un acoperis deasupra capului, cu ajutorul Parohiei Iosefin, la Timisoara

Nu a fost chiar floare la ureche, cel putin in prima repriza, timp in care gorjenii s-au simtit destul de bine, au avut 5 trite spectaculoase, dar necontestate si au tinut in general bine de minge. Banatenii au inceput mai lent si nu au fost atat preocupati de defensiva ca in meciul precedent, dar cu trecerea timpului si cu introducerea lui Gajic, totul a revenit la normal.

Targu Jiul a condus cu 19-18 la prima sirena si meciul a continuat destul de echilibrat pana in apropierea pauzei mari cand violetii au fortat desprinderea, 44-38 la pauza mare. Repriza secunda a fost o incantare pentru fanii echipei gazde. Faze bine lucrate si cosuri spectaculoase, la care si-au adus contributia mai ales jucatorii veniti de pe banca. 18-10 si 25-17 au fost rezultatele ultimelor doua sferturi pentru un total de 87-65, insa diferenta maxima a fost la un moment dat chiar de 29 de puncte.

Marele pacat ramane ca echipa Oradiei nu a putut veni la turneu, cu siguranta la ce forma avea Timisoara putea sa isi invinga adversraul din Vest fara mari probleme…

Nikola Gajic a fost ca si ieri cel mai bun jucator de pe teren, el reusind 22 de puncte, cu 3 recuperari si doua pase decisive in putin peste 21 de minute petrecute pe parchet. Capitanul Sherwood Brown a contribuit cu 14 puncte, 5 recuperari si 4 pase decisive, iar Alex Olah a pus pe tabela 12 puncte, pivotul avand si 7 recuperari si 3 pase decisive. De la oaspeti, Ioan Alin Borsa a avut 17 puncte si 5 recuperari, iar Darien Lenell Mcclain 16 puncte, 6 recuperari si 5 pase decisive.