Derby pentru CSM Lugoj, baietii de la Universitatea Timisoara incep sezonul la malul marii

TIMIS. Reprezentantele Timisului in voleiul romanesc au meciuri importante in acest final de saptamana. Daca pentru CSM Lugoj este vorba despre un derby, baietii de la Universitatea Timisoara incep meciurile din campionat la Constanta.

Dupa victoriile fara set pierdut din primul tur al Challenge Cup, CSM Lugoj are parte de un duel de foc in prima partida de acasa in Liga Nationala de volei feminin, cu CSM Targoviste, finalista din campionatul trecut.
Oaspetele din acest final de saptamana vin in Timis dupa un triumf la 0 in prima partida, in fata Bacaului. Targovistea a stabilit si recordul pentru cel mai clar set castigat in runda de deschidere. Daca pe primele doua si le-a adjudecat la 10 si 15, in ultimul a incasat doar 6 puncte.

Lugojencele sunt in cautarea unei revanse in fata echipei dambovitene, dupa ce in sezonul trecut echipa de sub Turnul Chindiei le-a impiedicat sa ajunga in finala campionatului.

Duelul dintre CSM Lugoj si CSM Targoviste este programat sambata, de la ora 18:30, in sala Ioan Kunst Ghermanescu.

Baietii de la Universitatea incep sezonul cu o echipa de play-off

In acest final de saptamana incep si meciurile in Divizia A1 si in intrecerea baietilor. Universitatea Timisoara va juca prima partida in deplasare impotriva lui CSM Constanta, formatie care in stagiunea trecuta a jucat in turneul pentru locurile 5 – 8, dupa ce a pierdut in sferturile de finala in fata Stelei.

In finala pentru locul 7, dobrogenii au fost invinsi in 2 meciuri de Stiinta Baia Mare, 3-1 in Maramures si acelasi scor in partida de acasa.

Este cea mai lunga deplasare a sezonului pentru timisoreni, care merg la Constanta fara trei voleibalisti cu experienta: Sergiu Calin, Sergiu Rodina si Lucian Badiceanu.

Duelul dintre CSM Constanta si Universitatea Timisoara este programat sambata, de la ora 13.