Debut european cu dreptul pentru CSM Lugoj. Voleibalistele din Timis au invins o echipa din Cehia

TIMIS. Lugojul a imbracat straie de sarbatoare miercuri seara, cand in Sala Ioan Kunst Ghermanescu, echipa locala feminina de volei si-a facut debutul in Europa. Banatencele au evoluat contra formatiei Dukla Liberec, cea mai cunoscuta formatie din Cehia, pe care a invins-o dupa un meci foarte bun.

Dupa nici 90 de minute de joc, in fata unei tribune pline si entuziaste, CSM Lugoj s-a impus cu 3-0 in jocul din 16-imile Cupei Challenge. Primul set a fost cel mai echilibrat, iar gazdele s-au impus in prelungiri, 28-26, dupa care initiativa a apartinut tot lugojencelor, care si-au adjudecat si urmatoarele manse la 20, respectiv 13. O victorie entuziasmanta care face din echipa timiseana favorita la accederea in optimi.

Returul se va disputa in Cehia pe 17 decembrie. Castigatoarea acestei duble intalniri va intalni mai departe invingatoarea jocului dintre Palmas – Thy Istanbul.

Nina Kocic a reusit 16 puncte pentru gazde, fiind cea mai buna jucatoare de pe teren. Au mai impresionat de la invingatoare Ignjic cu 14 puncte si Petra cu 10.

Pana la partida din Cehia, formatia timiseana mai are de jucat doua meciuri in campionat, acasa cu Belor Galati si in deplasare cu Volei Alba Blaj.

sursa foto: lugojeanul.ro