Opinia Timisoarei

Debut de an cu stangul! Echipa de baschet a Timișoarei, eșec sever la primul meci din 2023

TIMISOARA. CSO Voluntari ramane „bestia nera” pentru SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara, dupa ce i-a administrat formatiei timisorene al patrulea esec din acest campionat.

Primul sfert al intalnirii a fost unul echilibrat si a revenit gazdelor la doar un punct diferenta, 24-23. In cel de-al doilea Voluntariul a fost gruparea care a dominat, iar la pauza mare conducea cu 52 – 42.
In ultimele doua sferturi ale intalnirii, tot oaspetii au fost la conducere, in timp ce timisorenii au fost intr-o permanenta urmarire a adversarului. In cele din urma Voluntariul s-a impus clar, cu 97 – 72 si devine prima echipa care invinge Timisoara atat in tur, cat si in retur in aceasta stagiune.

Cel mai bun marcator al formatiei pregatite de Dragan Petricevic a fost Kesar, autor a 18 puncte, urmat de Dokovic, cu 12, podiumul marcatorilor fiind completate de Gajic si Lazar, cu cate 9. Restul punctelor au fost semnate de: Petrescu – 7, McClellan – 5, Nasturescu – 5, Schipor – 2, Maticiuc – 2, Stanciu – 2.
Pentru oaspeti, cel mai bun marcator a fost Watson jr, tot cu 18 pucnte.

In runda viitoare, Timisoara joaca in deplasare pe terenul lui Dinamo Bucuresti.