Debut cu stangul, SCM Timisoara pierde partida cu Pitestiul dupa o prima repriza de cosmar

TIMISOARA. Este un prim esec, categoric, dar nu sfarsitul lumii. SCM Timisoara a pierdut meciul de debut in noul sezon. Banatenii pareau favoriti in meciul cu argesenii, doua echipe mult schimbate fata de sezonul trecut, dar oaspetii au aratat un plus de omogenitate si determinare. SCM – BCMU s-a terminat cu scorul de 71-84, cu ambele echipe castigand doua sferturi, dar cu pitestenii conducand marea majoritate a partidei.

Argesul a parut mai solida inca de la inceput, iar prima sirena i-a gasit in avantaj, 27-18. Ofensiva vizitatorilor a fost mai buna si in sfertul 2, in timp ce banatenii au ratat din toate pozitiile, astfel ca pana la pauza mare, partida a fost oarecum rezolvata, violetii din Trivale avand mai bine de dublul punctelor banatenilor, 49-24.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru gazde, dar nu indeajuns. SCM a incercat marea revenire, a fost mai atenta in atac, dar destul de neglijenta in aparare. Chiar daca au avut si 31 de puncte avans, pitestenii au trebuit sa traga tare ca amfitrionii sa nu se apropie mai mult. La inceputul ultimului sfert, BCMU avea 21 de puncte, banatenii au jucat bine dar nu au reusit decat sa reduca din diferenta.

4 dintre titlarii pitestenilor au avut cel putin 13 puncte marcate, Devin Searcy remarcandu-se in mod deosebit cu 25 de puncte si 10 recuperari. La banateni, se simte lipsa unui tanar roman de valoare. Nou venitul Mirkovic a fost cel mai bun jucator al echipei, cu 18 puncte si 3 recuperari in 21 de minute de joc.

In etapa viitoare, SCM va juca tot acasa, in fata unui public care a fost ingaduitor si astazi, si care poate ajuta echipa, impotriva Craiovei peste noua zile.