Debut cu stangul pentru ASU Poli Timisoara in noua editie de campionat. Record nedorit stabilit de alb-violeti. Foto

TIMISOARA. ASU Politehnica Timisoara a inceput noua stagiune din liga secunda de fotbal la fel ca si pe precedenta, cu o infrangere acasa in fata lui CS Mioveni.

Prima parte a intalnirii de pe stadionul Dan Paltinisanu a fost una echilibrata, in care echipele mai mult s-au studiat una pe cealalta. Fotbalistii pregatiti de Cosmin Petruescu au controlat partida, fara sa reuseasca insa sa modifice tabela, iar la pauza s-a intrat cu acelasi rezultat de la inceput.

Inceputul de repriza secunda a fost unul la fel de echilibrat, insa cu un plus pentru oaspeti. Mioveniul a deschis scorul dupa o ora de joc, cu un sut superba al lui Herghelegiu, care s-a oprit in plasa portii timisorene. Cateva minute mai tarziu situatia s-a inrautatit pentru Poli, dupa ce capitanul Mera a primit al doilea cartonas galben si a fost trimis la cabine. Superioritatea numerica a pitestenilor a durat doar 5 minute, unul dintre fotbalistii oaspeti vazand direct rosu, dupa o intrare periculoasa la mijlocul terenului. Pana la final, Politehnica a fost echipa mai prezenta in joc. Mai intai Chereches a scapat pe partea stanga, iar mingea trimisa de el din aproximativ 6 metri a lovit stalpul portii oaspetilor. Cateva minute mai tarziu Ignea a patruns in careu, a sutat, mingea pare sa fi lovit mana unui fundas al oaspetilor, insa arbitrul nu a fluierat. Ultima mare oportunitate de a inscrie i-a apartinut lui Ignea, care a trimis putin pe langa poarta din lovitura libera.

S-a incheiat 1-0 pentru CS Mioveni, iar ASU Politehnica ajunge la al patrulea an consecutiv in liga secunda in care nu obtine punct in meciul de deschidere.

In runda viitoare, ASU Politehnica va juca in deplasare cu Pandurii Targu Jiu.