Debut cu stangul in noua editie de campionat pentru CH Poli Timisoara. Alb-violetii au fost invinsi de Dinamo

Cele doua echipe au deschis actuala editie a Ligii Nationale de handbal si au oferit un meci spectaculos. Desi dupa prima repriza, parea ca gazdele se vor impune fara multe emotii, timisorenii ar fi putut intoarce meciul in partea secunda.

Dinamo a condus cu 2-0 dupa primele minute, dar prin golurile lui Grigoras, cel mai bun jucator al timisorenilor in meciul de la Bucuresti, si Chikovani, Poli a egalat si a tinut aproape, gazdele nereusind sa se desprinda la mai mult de un gol pana in minutul 16.
Bucurestenii au reusit apoi trei goluri consecutive(8-5) iar banatenii au avut apoi o cadere in joc dandu-le ocazia dimanovistilor sa se distanteze pana la pauza la 7 goluri(15-8) si parea ca echipa lui Sebastian Bota se intreapta spre o victorie lejera.
Nu a fost insa asa, pentru ca alb-violetii au reusit sa reduca treptat din handicap in partea a doua a jocului si, ajutati si de interventiile lui Stanescu, intrat in poarta in locul lui Daskalovski, elevii lui Constantin Stefan s-au apropiat la doar doua goluri in minutul 48 si ar fi putut ajunge chiar la o singura lungime diferenta, daca golul lui Ciubotariu nu ar fi fost anulat pentru calcarea semicercului. Dinamovistii s-au distantat iar la patru goluri(24-20), iar banatenii nu au stiut sa profite de greselile gazdelor pentru a reveni, desi la un moment dat s-au apropiat din nou la doua lungimi(24-22).
S-a incheiat 26-24 pentru Dinamo, iar CH Poli a inregistrat prima infrangere din acest sezon.
Demis Grigoras a fost cel mai bun jucator al timisorenilor in meciul de la Bucuresti, marcand 8 goluri. L-au urmat Chikovani cu 4 goluri, Kaftin si Ciubotariu, cu cate 3, Fenici si irimescu, cate 2, Irimias si Leordean, cate 1 gol.