Debut cu dreptul pentru BC Timisoara in EuroChallenge. Leii s-au impus in fata maghiarilor de la Kormend

Alb-violetii au castigat fara prea mari emotii primul meci din grupa F a EuroChallenge. Elevii lui Predrag Badnjarevici si-au adjudecat victoria cu scorul de 75-65, dupa ce au condus aproape pe toata durata partidei.

Echipa maghiara s-a aflat la conducere doar in primul sfert al meciului disputat la Sala Constantin Jude. Oaspetii au avut 6 puncte avans (10-16) in minutul 6, insa timisorenii, avand in spate si publicul, au revenit repede, au intors scorul si s-au instalat la timona, fara a mai ceda conducerea pana la finele jocului.
Dupa 21-19, la sfarsitul primului sfert, alb-violetii s-au distantat la 8 puncte(27-19), in minutul 14 si, desi cei de la Kormend s-au apropiat la 2 puncte (29-27) in minutul 16, cel de-al doilea sfert le-a apartinut tot banatenilor, care la pauza conduceau cu 40-31.
Pana la finele celui de-al treilea sfert ecartul a cresut si mai mult iar BC Timisoara a avut un avans de 14 puncte inaintea ultimelor 10 minute(60-46).
In ultimul sfert, trupa lui Badnjarevici nu a mai turat motoarele permitand maghiarilor sa reduca diferenta la 4 puncte(62-58, in minutul 37), dar Archie, cu doua reusite consecutive de 3 puncte le-a taiat elanul oaspetilor, ”leii” impunandu-se in final cu 75-65.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Ivan Jelenic cu 18 puncte, urmat de Johnson cu 14 puncte si + 16 la eficienta si Jovanovic, cu 13. De la Kormend s-a remarcat Matthew Shaw cu 18 puncte reusite.
Urmatorul meci in EuroChallenge pentru BC Timisoara va avea loc marti, 13 noiembrie, in Germania, la Oldenburg. Pana atunci banatenii vor evolua in campionat,vineri, contra lui Dinamo.