Debut bun, sfarsit tragic. Politehnica Timisoara pierde categoric un meci pe care l-a avut in mana

TIMISOARA. Etapa a 6-a a ligii secunde a adus a treia infrangere pentru Politehnica. Echipa banateana a inceput perfect meciul cu Metaloglobus, 1-0, din minutul 9, insa l-a terminat in genunchi, 1-4!

Ambele echipe veneau dupa esecuri in etapa precedenta si adversarele de astazi de aflau la egalitate in clasament, cu 7 puncte si golaveraj identic. Poli a inceput foarte curajos jocul si s-a instalat in jumatatea adversa. La o faza la care violetii au insistat in atac, mingea a ajuns la Octavin Ursu care a tras fara sperante pentru portarul advers, 0-1. Doua minute mai tarziu, Birnoi a pasat pentru acelasi Ursu care putea inca de atunci sa rezolve meciul, dar acesta a tras pe langa poarta. Bucurestenii nu au fost deloc periculosi la poarta lui Paduraru, care nu a avut prea mult de lucru, iar in celalalt careu, Pamfile si Ursu l-au evidentiat pe Gavrilas.

Si partea secunda a fost inceputa bine de Poli, care a continuat seria atacurilor. La o faza care nu anunta mare lucru, Enache a reluat norocos centrarea lui Claudiu Herea si l-a invins pe Paduraru, 1-1. Violetii s-au aruncat in atac, iar la cea mai importanta faza in ofensiva, Benzar si Zaluschi au tras in blocaj, apoi Ighnea a reluat excelent din 25 de metri, dar Gavrilas a respins spectaculos in corner. La cateva minute distanta, Pamfile s-a trezit cu balonul in careul advers, dar a tras dezamagitor din pozitie buna. Apoi, in minutul 76, acelasi Pamfile l-a scapat prea usor pe Ovidiu Herea, acesta a tras puternic, balonul a fost respins de Paduraru pana la Florescu, acesta marcand simplu, 2-1. A fost si momentul in care Poli a cazut psihic desi dominase categoric partida pana in acel moment.

In ultimele minute, fratii Herea, Ovidiu si Claudiu au punctat inca de doua ori ducand scorul la 4-1, unul mincinos dupa cum s-a jucat partida. Infrangere greu de digerat pentru violeti, mai ales ca au avut meciul in mana, iar unele masuri sunt de asteptat sa se produca.

Politehnica Timisoara: Paduraru – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – Ignea, R. Lazar – D. Andrei (Motiu 80′), Birnoi (Zaluschi 46′), O. Ursu (Hategan 88) – D. Benzar (Gerbi 80′).

1. Au predat macar …echipamentul inainte de a se duce la…munca si au renunțat la FALSA CALITATE de fotbaliști???
    Imi aduc aminte de o faza la 0-1 -le in minutul 30-e5…Patrunde -pe dreapta- unul dintre jucătorii lui Poli-in careul gazdelor si de la 8-10 metrii de poartă-NU SUT,NU CENTRARE ci o …luminare la 8-9 metrii peste poartă!Fotbal…profesionist!!!