Debut bun in campania de aparare a trofeului. SCM Poli Timisoara s-a impus clar la Odorhei

TIMISOARA. Au aratat ca o detinatoare a trofeului. SCM Politehnica a debutat furtunos in noua editie a Cupei Romaniei, prin victoria clara din 16-imile de finala, de la Odorheiu Secuiesc.

Banatenii s-au impus fara emotii cu 32-23 (17-11) in fata gazdelor de la ACS Szejke, formatie neinvinsa de liga a doua. In afara primulului sfert de ora, cand scorul a fost strans, partida a fost controlata categoric de elevii lui Pero Milosevic. Violetii s-au distantat si la 12 goluri diferenta in repriza a doua, 27-15 si 28-16 in minutele 49 si 50.

A revenit in teren Milos Dragas, iar pe parcursul meciului au fost trimisi pe parchet si jucatori mai putin folositi in jocurile anterioare. Marcatorii Politehnicii in meciul de la Odorhei au fost Dragas 4, Neamtu 4, Nastasie 4, Baican 3, Sadoveac 3, Milosevic 3, Trif 3, Irimescu 3, Pribanic 2, Marijanovic 2, Paius 1. La gazde, Komporaly a marcat 6 goluri, iar Balasz tot 6.

Pentru SCM Politehnica Timisoara continua seria deplasarilor, cu restanta de campionat de marțea viitoare, ora 18, la CSM Vaslui.

Echipa a doua a clubului, formata din juniori a pierdut asteptat acasa, 12-46 cu Buyaul, iar Sannicolau Mare, liga sceunda, a pierdut la Botosani, 29-34. Derbiurile acestei faze sunt Dinamo – CSM Bucuresti si Steaua – Potaissa Turda, partide ce se vor disputa duminica.