De la egal la egal cu liderul timp de doua sferturi, insa SCM Timisoara a picat in repriza secunda

TIMISOARA. Inceput bun, final slab. Prima runda din Top 6 a programat meciul direct al echipelor cu cea mai buna linie de clasament din prima parte a Grupei Rosii, CSU Sibiu – SCM Timisoara. A fost o partida antrenanta, cu multe reusite spectaculoase, dar cu un esec, oarecum asteptat pentru violeti.

Startul partidei a adus trei ”trite” consecutive pentru echipa banateana, care a condus cu 9-3 si chiar si-a extins avantajul la un maximum de 24-15. Sibienii au reusit sase puncte pe final de prim sfert, astfel ca prima secventa s-a inchis cu +3 pentru violeti, 24-21

Doua interceptii si contratacuri ale gazdelor au echilibrat jocul si au dus Sibiul in avantaj (27-26). S-a jucat cap la cap pana la pauza mare, iar violetii au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 43-42.

Ardelenii au fortat insa in sfertul 3 si au fost mai exacti sub panouri, astfel si-au asigurat un avans consistent, 69-56, inaintea ultimelor zece minute.

Jocul trupei lui Cristi Bota nu a mers nici în ultimul sfert, iar sibienii au profitat, au facut multe recuperari luandu-si revansa pentru infrangerea din 18 ianuarie, de la Timisoara. Asadar, CSU Sibiu-SCM Timisoara 97-71 (21-24, 21-19, 27-13, 28-15)

Timisoara: Brown 15 puncte, 5 recuperari, Pesakovic 11 puncte, Randolph 10 puncte, 5 recuperari, Calota 10 puncte, Vukosavljevic 9 puncte, 3 recuperari, Baciu 8 puncte, 3 recuperari, Stojadinovic 8 puncte, 3 recuperări, Diculescu 5 recuperari, Komatina 2 recuperari.
Sibiu: Hardy 17 puncte, 6 recuperari, 3 pase decisive