Cu Universitatea Galati si pentru a razbuna esecul de anul trecut. Becicherecu Mic vrea sa isi consolideze locul pe podium

TIMISOARA. Dupa pauza datorata jocurilor echipelor nationale, Liga 1 feminin revine cu etapa a 8-a, una interesanta, cu multe meciuri tari. La Becicherecu Mic, echipa gazda va intalni in unul din duelurile puternice ale rundei, Universitatea Galati.

Cele doua grupari se intalneau si anul trecut in luna noiembrie si tot in judetul Timis. Atunci, echipa de pe malul Dunarii s-a impus cu 1-0, cu un gol marcat in prelungiri. In primavara a intervenit… „inghetarea” campionatului si Fortuna a incheiat sezonul pe 3, tocmai datorita acelui gol primit dupa minutul 90, altfel, timisencele puteau termina pe locul 2, ca in sezonul anterior.

De anul trecut s-au schimbat multe lucruri si echipa din Becicherec s-a mai intarit fiind acum favorita. O spune si clasamentul, Fortuna avand un singur esec in sase partide si acela cu liderul Olimpia, fiind pe locul 3 cu 15 puncte. Galatiul ramane o echipa puternica si se claseaza pe 6, cu 11 puncte, dar si cu un meci mai mult decat echipa banateana.

Partida se disputa sambata, incepand cu ora 11. In celelalte intalniri ale etapei a 8-a, se intalnesc: Heniu Prundu Bargaului – U Alexandria, Vasas Odorhei – Piros Security Arad, Banat Girls Resita – Fair-Play Bucuresti, Selena Constanta – U Olimpua Cluj, FF Baia Mare – Carmen Bucuresti.