Cu o floare nu se face primavara! Meci de exceptie pentru Jeremic, dar BC Timisoara pierde la Cluj

UBT Cluj-Napoca a trecut de BC SCM Timisoara in primul meci al etapei a 12-a din sezonul regulat al Ligii Nationale de baschet masculin cu scorul de 98-81. Mladen Jeremic a stabilit in acest joc un nou record stagional de puncte pentru un jucator intr-un singur meci din Liga Naționala. Jucatorul alb-violet a izbutit 36 puncte in tot atatea minute de joc la meciul pe care Leii din Banat l-au pierdut pe terenul liderului UBT Cluj-Napoca.

Timisoara a incheiat primul sfert in avantaj, scor 25-22, dupa un joc bun de echipa, insa pana la finele primei parti, gazdele au reusit sa treaca in avantaj, 50-46.

Repriza secunda a debutat sub semnul echilibrului, alb-violetii reusind sa ajunga la un ecart sub doua posesii, dupa care amfitirionii s-au desprins decisiv. Ei au marit ecartul la 11 lungimi cu zece minute inainte de final, pentru ca pe parcursul sfertului decisiv sa se consemneze o singura situatie cand diferenta a coborat sub zece lungimi. Mladen Jeremic a avut o prestatie exceptionala la finalizare, reusind 36 de puncte, dar singur nu a putut tine echipa in joc.

De la gazde, Kyndall Dykes a totalizat 24 puncte, 4 recuperari si 4 pase decisive, Aleks Rasic a adaugat 23 puncte, 5 pase decisive, Max Pustozvonov a terminat cu 19 puncte, 4 recuperari, iar Filip Adamovic a incheiat cu 16 puncte, 8 pase decisive si 4 recuperari.

Clujul are 10-1 la general, cu 4-1 pe teren propriu, consolidandu-si pozitia de lider al Ligii Nationale. BCT are 5-6 la general, cu 1-4 in deplasare si va juca urmatorul meci acasa, cu Dinamo.