Cu capul sus. Ripensia Timisoara inchide sezonul cu un rezultat pozitiv

TIMISOARA. Ripi a jucat vineri in ultima etapa a sezonului dupa cea mai lunga deplasare, la Constanta, cu Farul. Dupa un meci echilibrat, cele doua echipe si-au impartit punctele.

Partida a inceput cu cateva minute intarziere din pricina amfitrionilor, nemultumiti de probelemele financiare cu care se confrunta. Fotbalistii gazdelor au protestat apoi si pe teren pret de cateva minute in startul confruntarii, refuzand sa joace, timp in care ripensistii au inteles momentul si au pasat intre ei în propria jumatate.

Imediat, insa, dupa ce jocul a intrat in cursul firesc, amfitrionii au irosit prima sansa, prin Paun, care a trimis din unghi în transversala. 1-0 s-a facut in minutul 36, gazdele beneficiind de un penalty, dupa un fault în careu comis de Tînc. Celestino a transformat cu un sut in forta, mingea atingand si bara transversala inainte de a intra în poarta.

Egalarea a venit în finalul confruntarii, dupa o actiune in viteza purtata de jucatorii Ripensiei. In minutul 86, Popovici a fost angajat in adancime si a centrat apoi, din dreapta, in fata portii. Din centrul careului mic, Mansour a reluat in forta si a facut 1-1, rezultat pastrat pana la final.

Farul (antrenor Petre Grigoraş): Avram (cpt.) – Diogo, Antoche, Ehmann, Ispas (’46, Moise) – Celestino, Pacionel, Neciu, Miranda (’71, Doumbia) – Rosado (’71, Fotescu), Paun.

Ripensia UVT (antrenor Alexandru Pelici): Paduraru – A. Popa, Tinc, Tieranu, Straut (’61, Popovici) – Stoi (’72, Draghici), Burdet – Chera, Zaluschi, C. Toma (cpt.) (’81, Apro) – Mansour.

La final de meci, dar si de campionat, antrenorul principal al Ripensiei UVT, Alexandru Pelici, a tras concluziile: „Imi felicit jucatorii pentru efort, mai ales ca partida s-a disputat pe o caldura puternica. A fost un rezultat echitabil. Ii felicit si pe jucatorii adversi, si pe antrenorul lor, Petre Grigoras, pentru ca au reusit sa salveze formatia în ciuda problemelor pe care le-au intimpinat. Si pentru noi se incheie un sezon dificil si vreau sa le multumesc inca o data jucatorilor, tuturor colaboratorilor mei si conducerii! Le doresc vacanta placuta tuturor”!

Ripensia incheie astfel campionatul pe locul 11, cu 47 de puncte, dupa 12 victorii, 11 egaluri si 15 infrangeri.