CSU Politehnica n-a reusit surpriza in fata vicecampioanei Stiinta Bacau. Banatenii au pierdut, 26-30, in sferturile Cupei Romaniei

Condusi la un moment dat la 6 goluri, handbalistii timisoreni au luptat pana in ultimul minut si au fost aproape de o revenire spectaculoasa, desi jocul de la Brasov a fost pentru majoritatea dintre ei ultima reprezentatie in alb-violet.
Trupa lui Czari a condus cu 2-0 dupa primele 4 minute, dar vicecampioana a egalat si a trecut apoi la conducere. Elevii lui Eliodor Voica s-au distat la 6 goluri pana in minutul 18(5-11), iar pauza i-a gasit cu 5 goluri avans(17-12).
Alb-violetii au abordat cu multa determinare partea a  doua a jocului si in 5 minute au reusit sa se apropie la trei lungimi(15-18), insa neatentiile  din aparare ale timisorenilor i-au ajutat pe cei de la Bacau sa refaca diferenta de 6 goluri(15-21, in minutul 37.
Chiar daca pentru majoritatea componentilor lotului banatean despartirea de Politehnica era clara inca inainte de meci, Fenici, Grasu si compania nu dus lupta pana la capat in meciul de la Brasov. Ajutati si de cateva interventii bune ale lui Valceanu, alb-violetii au redus handicapul la trei goluri pana in minutul 48(21-24), pentru ca in minutul 51 sa ajunga la un singur gol diferenta(23-24). Cotinghiu a ratat insa apoi un contracatac al Politehnicii, iar golgheterul Grasu nu a mai reusit nici el sa transforme lovitura de 7 m obtinuta de Fenici(min.55), Timisoara fiind nevoita in final sa se recunoasca invinsa(26-30) in fata vicecampionei, care va juca semifinala cu CS Caras-Severin.
Golgheterul Andrei Grasu a fost cel mai bun marcator al Politehnicii si in meciul cu Stiinta Bacau, cu 10 goluri, urmat de Timofte, cu 6 reusite. Au mai inscris: Lela, 4 goluri, Sabin Ignat, 3, Fenici, 2 si Mrakic, 1.