CSU Politehnica, invinsa de echipa timisoreanului Vlad Caba. Alb-violetii au cedat in fata celor de la HC Odorhei. FOTO!

Handbalistii timisoreni au inceput bine partida de la Sala Constantin Jude si au condus la 4 goluri diferenta, dar oaspetii, cu o echipa mai experimentata au intors rezultatul, in partea a doua a jocului.
Elevii lui Gligore Czari s-au aparat bine in debutul meciului, cei de la Odorhei reusind un singur gol pana la jumatatea reprizei. Insa, dupa ce au condus, 5-1(min. 15) si 6-2(min. 18), banatenii au inceput sa cedeze, iar oaspetii au profitat. Trupa lui Vlad Caba, aflata in prezent pe locul 4 in Liga Nationala, a egalat in minutul 23(6-6), iar in mintul 29 a trecut la conducere(8-9), iesind la pauza cu doua goluri avantaj(8-10).
Sustinuti de interventiile foarte bune ale portarului Ionut Ciobanu, cei de la Odorhei s-au distantat treptat in partea a doua a jocului, ajungand la o diferenta de 4 goluri(10-14), in minutul 41. Prin reusitele capitanului Fenici, timisorenii s-au apropiat pentru un moment la un singur gol(13-14, min.43), insa nu au avut forta sa egaleze. Oaspetii s-au desprins iar si au ajuns la un avantaj de 5 goluri(18-23), in minutul 55, impunandu-se in final cu 26-22.
Cel mai bun marcator pentru CSU Politehnica a fost capitanul Cristian Fenici, cu 8 reusite, urmat de Grasu, cu 6. De la oaspetii s-a remarcat chilianul Feuchtmann Perez, proaspat sosit la echipa din Odorhei, care a marcat 7 goluri, fiind urmat de Rusia si Florea, cu cate 4 reusite.
”Am inceput bine jocul, am pus mare accent pe aparare si s-a vazut, pentru ca in 20 de minute, am primit doua goluri,a functionat bine apararea, a functionat bine poarta, de care tot timpul am fost multumit…Dar pe parcurs ne-am stins, din pacate. Au inceput si ei sa joace, sa arunce din afara, iar in conditiile in care noi nu prea aveam solutii pe banca, nici pe aparare, nici pe atac, a fost mai usor pentru ei sa tina acelasi ritm. Cred ca diferenta s-a facut la nivelul bancilor, echipa din Odorhei are cate doi -trei jucatori de valori apropiate pe post, in schimb, eu nu am avut astazi un inter dreapta de meserie. Asta este viata, sa speram ca din vara va fi altceva si ne vom face un lot bine acoperit pe posturi, cu care sa putem lucra cel putin doi-trei ani. Este o infrangere, dar trebuie sa mergem mai departe. Marti ne asteapta un alt joc dificil si trebuie sa-l abodam la victorie”, a spus antrenorul Gligore Czari.
”Pentru noi jocurile de la Timisoara sunt intodeauna disputate. De data asta, a iesit mai bine pentru noi, in special, datorita finalului din prima reriza si, in general, evolutiei din a doua repriza. Am fost in graficul tactic pe care ni l-am propus, exceptand inceputul meciului, cand am fost condusi, dar asta este avantajul unei echipe care are ceva experienta, nu se sperie, nu intra in panica…si pas cu pas am reusit sa recuperam. In partea a doua ne-am impus destul de bine jocul, nu am simtit ca victoria ar fi in pericol si de data asta, am terminat meciul cu pulsul mult mai jos decat alta data”, a spus si antrenorul echipei din Odorhei, Vlad Caba, care a marturit ca meciurile contra Timisoarei vor ramane mereu speciale pentru el, desi a trecut o buna perioada de timp de cand a plecat din orasul de pe Bega:”Sunt mai bine de zece ani, de cand am plecat din Timisoara, sigur ca inima imi ramane alaturi de oras, alaturi de echipa, dar totul se leaga de trecut, in prezent sunt adversar si trebuie sa studiez adversarul de asa natura, incat sa-l invingem, trebuie sa ne facem datoria acolo unde suntem angajati. Sentimentul este ciudat, pentru ca aici am crescut, aici am facut primii pasi in handbal, aici m-am lansat, din toate punctele de vedere, dar ce a fost a fost si cariera mea trebuie sa mearga inainte”, a mai spus Caba.
CSU Politehnica va sustine marti un nou meci pe teren propriu, alb-violetii vor sustine atunci restanta cu Suceava, contand pentru etapa cu numarul 18, din Liga Nationala.