CSM Lugoj a incheiat anul cu o victorie importanta

Lugojul si Voluntariul, reprezentantele Romaniei in Challenge Cup si-au dat intalnire pe malul Timisului pentru ultimul duel din acest an calendaristic, cea din urma etapa a turului sezonului regulat. Ambele echipe aveau nevoie de victorie, dupa cateva runde mai slabe.

Partida a inceput, insa nu inainte ca lugojenii veniti sa vada meciul sa arunce cu jucarii de plus si dulciuri, care apoi au fost transportate copiilor devaforizati. Un eveniment frumos organizat, cu ajutorul clubului si sponsorilor.

Revenind la meci, partida a fost echilibrata, dar cu un plus pentru gazde care au stiu sa gestioneze perfect finalurile de set. Astfel, prima mansa a fost castigata la 23, a doua la 22 si a treia la 24. Asadar, un 3-0 muncit, dar mai greu decat o arata scorul, iar Lugojul a incheiat un an de exceptie, in care totusi a avut de suferit spre iarna.

Cupa Romaniei castigate la finalul sezonului trecut si disputarea finalei Challenge Cup vor ramne in istoria formatiei banatene, care inchide astfel turul cu 7 victorii si 4 inframgeri, pe locul 4. Vacanta nu va fi lunga, deoarece la mijlocul lunii ianuarie, gruparea banateana va intalni in sferturile Challnge Cup formatia din Bursa, Turcia.