CSC Dumbravita la primul esec din amicale, dupa un meci terminat fara arbitri. Urmeaza un test cu Selimbarul

TIMIS. CSC Dumbravita a suferit prima infrangere a iernii in meciurile amicale in duelul cu formatia de liga a III-a din Periam.

Primele ocazii ale intalnirii de la Periam le-au apartinut fotbalistilor Dumbravitei, insa acestia nu au reusit sa inscrie. A facut-o Periamul dupa 9 minute de joc. Fotbalistii lui Cosmin Stan si-au revenit repede si au egalat dupa un sfert de ora cu un sut al lui Ionut Tanase. Dupa alte 6 minute Periamul a trecut din nou in avantaj, iar 2-1 avea sa fie si scorul pauzei.
Imediat dupa reluare gruparea de liga secunda a inscris prin Capata, dar reusita a fost anulata pentru un offside. Cu toate ca pana la final au mai fost ocazii, tabela nu s-a mai modificat. Mai mult, in minutul 83, centralul a fluierat finalul intalnirii si a parasit terenul, motivand jocul dur al celor doua formatii. Rolul de arbitru a fost preluat de managerul Dumbravitei, Florin Macavei.

Astfel, Dumbravita sufera primul esec in meciurile de verificare.

Cum am mai spus, in aceasta perioada si pe aceste terenuri conteaza mai putin rezultatul. Ceea ce ma intereseaza in mod deosebit e ca toti jucatorii sa prinda cate 90 de minute, acesta e obiectivul nostru in aceasta saptamana. De aceea am si impartit lotul in doua, astazi a jucat o parte, iar maine cealalta parte. Legat de joc, din pacate nu ne-am adaptat terenului de joc. Aici a fost problema noastra. Terenul a fost inghetat, iar adversarii s-au acomodat mult mai bine. Noi am avut de suferit, am alunecat prea mult. Pe langa asta, am si complicat un pic prea mult jocul, pe o asemenea suprafata ar fi trebuit sa jucam ceva mai simplu”, a declarat antrenorul Dumbravitei, Cosmin Stan.

Miercuri de la ora 12:00 formatia pregatita de Cosmin Stan merge la Deva pentru o alta partida de verificare in compania colegei de serie, CSC Selimbar. Cele doua echipe s-au intalnit deja si in campionatul ligii secunde, in ultima etapa din anul trecut, cand timisenii s-au impus cu 3-0.

Ripensia joaca un amical la Arad

Si divizionara secunda Ripensia Timisoara va disputa un amical miercuri. Ros-galbenii vor evolua pe terenul Sega din Arad impotriva Soimilor Lipova. Aradenii sunt pe locul al doilea in seria a VIII-a din liga a III-a, la 1 punct de liderul din Resita.
Ultima intalnire dintre cele doua s-a disputat in luna martie a anului trecut, tot la Arad, si s-a incheiat la egalitate, 0-0.