Cristi Fenici de la Poli Timisoara, marcator a doua goluri in poarta campioanei europene de handbal, Germania

Nationala masculina de handbal a Romaniei a fost invinsa de echipa Germaniei cu scorul de 30-21 (17-9), aseara, la Krefeld, intr-un meci amical de lux. Pentru Romania a inscris in acest joc capitanul lui Poli, Cristi Fenici, dar si alti doi polisti, care acum joaca in strainatate, Marius Sadoveac si Demis Grigoras.

Primele zece minute au fost echilibrate, cu 1-0 pentru tricolori (min. 1), 3-2 (4) pentru gazde si apoi 5-5 (10). Germania, campioana europeana en titre, s-a desprins apoi la 8-5 (13) și la 13-6 (21). La pauza, gazdele conduceau la o diferenta de opt goluri, 17-9. Ecartul a crescut la zece goluri in repriza a doua, 20-10 (37), dar aceasta a fost diferența maxima. Tricolorii s-au apropiat la un ecart de sase goluri, 26-20 (50), dar au incasat patru goluri consecutive, marcand doar unul, astfel că scorul final a fost de 30-21.

Romania: Iancu, Popescu — Cintec (4), Mocanu (1), Ramba (1), Mihalcea (3), D. Grigoras (2), Ghionea (1), Sadoveac (2), N. Negru, Sandru (1), Csepreghi, Lazar, Ad. Rotaru (2), Fenici (2), A. Cristescu, Pavel (2), Criciotoiu.

Meciul s-a desfasurat in fața a 7.349. spectatori.

Nationala Romaniei, antrenată de spaniolul Xavier Pascual, va participa in perioada urmatoare la un turneu in Elvetia.