Cosmarul bihorean continua. SCM Timisoara a condus in fiecare sfert, dar tot a luat bataie

TIMISOARA. „Leii din Banat” au intalnit „leii din Bihor” intr-un adevarat derby de Vest in baschetul masculin. Partida a fost o restanta din returul campionatului si chiar daca s-a disputat in Sala Constantin Jude a adus din nou victoria echipei din Oradea, 77-67.

SCM Timisoara a inceput cu mult curaj jocul si a aratat in debut ca poate scapa de acest cosmar numit, CSM Oradea… A fost 25-13 la prima sirena, timp in care Olah reusise deja 9 puncte. Oaspetii, cu americanii in prim plan aveau sa inceapa cursa de urmarire, dar la pauza mare, tot alb-violetii erau in avantaj, 38-35.

Sferul 3 a fost spectaculos, cu ambele echipe la conducere, insa campionii din Oradea au luat fata banatenilor si dupa 30 de minute conduceau 60-58. SCM a mai condus o data, practic fiind in avantaj in fiecare sfert, dar pana la urma cosmarul a continuat si trupa de pe Crisul Repede s-a impus cu 77-67.

Elevii lui Dragan Petricevic au impresionat la trite, 14 aruncari din 28 fiind reusite, insa au ratat la aruncarile simple, de la semi-distanta. Mult prea mult. Chiar daca au avut si 19 pase decisive, violetii au inregistrat 14 posesii pierdute. De cealalta parte, elevii lui Cristi Achim au fost mai buni la recuperari, 29-25, au avut doar 8 posesii pierdute si au reusit sa „fure” 9 baloane.

Aaron Broussard de la oaspeti a impresionat cu cele 20 de puncte, iar de la timisoreni, Gajic a fost omul intregii partide, 19 puncte si 11 recuperari.

Timisoara va organiza turneul 12 al Ligii Nationale de baschet masculin si va intalni in weekend Focsaniul si Miercurea Ciuc, partide in care victoria este obligatorie.