Cosmar sub panou. SCM Timisoara face un meci slab si pierde categoric contra Craiovei

TIMISOARA. Evolutie palida pentru prim-divizionara de baschet SCM Timisoara in meciul cu SCMU Craiova. Banatenii au „reusit” cea mai slaba prestatie stagionala si au pierdut dupa o evolutie de uitat, 54-72. Violetii au acum 5 victorii si 5 infrangeri, iar Craiova merge la 6 succese si 4 esecuri.

Debutul partidei a fost marcat de echilibru, dar si de multe ratari din pozitii facile, apoi la mijlocul primei secvente, de la 6-6, Craiova a inceput sa isi cadreze mai bine aruncarile si s-a desprins, 16-8 si 20-12 la prima sirena. Banatenii au ratat toate cele 8 aruncari din afara careului in aceasta perioada.

Partea secunda, nu a fost mult diferita, si din nou s-au inregistrat multe ratari. Craiova s-a desprins la 13 puncte in doua randuri, prima data la 30-17, Timisoara jucand mai bine doar pe finalul reprizei cand a mai redus putin din ecart, 35-27 la pauza mare.

Desi a recueprat multe mingi, SCM a continuat sa rateze din toate pozitiile, dar nici oltenii nu au profitat. Sfertul 3 a fost si cel mai slab al meciului, insa trupa din Banie si-a pastrat din avantaj, 47-40 dupa 30 de minute.

Ultimul sfert a fost dominat autoritar de Craiova, care a punctat mai bine, Timisoara continuand sa joace slab si parand ca nu este in meci. Diferenta a crescut constant, 54-40, 65-48 si 72-54 scor final. Un esec greu de digerat, dar alb-violetii trebuie sa uite acest meci sa porneasca de la capat. Maine este o sansa potrivita pentru o alta atitudine in fata lui Dinamo.

Doar Olah si Mijajlovic au avut evolutii cat de cat bune, primul avand 13 puncte si 6 recuperari, in timp ce conducatorul de joc a contabilizat 12 puncte si 5 pase decisive. De la invingatori, patru jucatori au avut cel putin 11 puncte marcate, cel mai bun marcator fiind Henson cu 17 puncte si 7 recuperari.