Cosmar pentru Ripensia Timisoara. Echipa banateana, la cel mai sever esec de la reinfiintare

TIMISOARA. Ripensia a simtit pe propria piele forta unei echipe omogene, ce joaca fara presiune si care este singura neinvinsa din actualul sezon, CS Mioveni. Ripi a facut probabil cel mai slab meci de la reinfiintarea din 2012 si a pierdut categoric partida disputata in „Fabric”, 0-5 (0-4).

Mult mai echilibrat pe hartie, unde parea un joc deschis oricarui rezultat, pe teren a fost mai mult sens unic. Pana la pauza soarta partidei era deja rezolvata. Davide Massaro a inscris primele doua goluri ale partidei de pe „Electrica”, iar experimentatii Cosereanu si Costin au inscris pentru un sec 0-4 la pauza. Gazdele au incercat sa-i dea batai de cap portarului Croitoru, dar acesta nu a avut prea mult de lucru nici in partea secunda. Mazarache a inscris pentru 0-5 in minutul 81, apoi Hecsko, capitanul banatenilor de astazi a fost eliminat pentru al doilea galben.

Esec drastic pentru banateni, dar nu este timp de lacrimi, deoarece urmeaza alte etape foarte importante. Dupa acest dus rece din care elevii lui Pelici au ce invata, echipa are puterea sa isi revina in urmatoarea runda, miercuri fiind programata prima intermediara a sezonului, atunci cand baietii in rosu si galben vor juca cu o alta echipa „necajita”, Pandurii Tg. Jiu.

Ripensia Timisoara: Mociu – Ad. Popa (M. Fotescu 46′), Hecsko (cpt.), Tinc (M. Staicu 29′), Apro, C. Toma – Vl. Tudorache, T. Calin, Lungu – Al. Popovici (Monea 75′), Voinea.