Competitie sportiva in familie. Prima editie a Crosului Montessori a fost un SUCCES

TIMISOARA. Aproximativ 100 de persoane s-au strans sambata dimineata, la Stadion stiinta pentru a lua parte la Crosul Montessori.

Copiii, cu varste cuprinse intre 2 si 14 ani, si parintii lor au alergat si s-au incurajat unii pe ceilalti.
Concursul, aflat la prima editie, s-a desfasurat pe 5 categorii de varsta: 2-4 ani: 200 m, 5-6 ani: 400 m, 7-10 ani: 600 m si 11-14 ani: 800 m.

Nici parintii nu s-au lasat mai prejos. Acestia au alergat 1600 m cu sustinerea copiilor.
La finalizarea fiecarei curse, participantii s-au revitalizat cu apa, banane si turta dulce. O ambulanta a fost prezenta la eveniment pentru a interveni in cazul unui incident. Crosul s-a incheiat cu ceremonia de premiere a primilor 3 clasati de la fiecare categorie. Toti participantii au primit medalii.
Evenimentul a fost organizat de scoala Montessori Haus in colaborare cu Asociatia Atletic Club Maraton.