Noutati :

Cinci jucatoare de la Fortuna Becicherecu Mic convocate de Cristi Dulca la prima reprezentantiva

31 mai, 2021 - 06:57 PM
Autor: Daniel Balteanu      
Categorie: SPORT
0

TIMIS. Echipa nationala de fotbal feminin a Romaniei se reuneste la inceputul lunii iunie la Mogosoaia sub comanda antrenorilor Cristi Dulca si a lui Florin Batranu. De la Fortuna Becicherecu Mic staff-ul primei reprezentantive a convocat cinci jucatoare.

CITESTE SI: Program special la punctele de vanzare ale STPT. Tramvaiele, autobuzele si troleibuzele din Timisoara vor avea orar de week-end 

Echipa din Becicherecu Mic, care a incheiat prima liga pe pozitia a patra va avea reprezentante in aproape fiecare compartiment. Portarii vin toti din afara tarii, in linia de aparare au primit telegrama de convocare Claudia Bistrian si Cosmina Dusa. In linia de mijloc a fost chemata Nicoleta Deca, in timp ce pe lista atacantilor se afla golgeterul Laura Rus, dar si marcatoarea dublei din meciul cu Heniu, Bianca Ienovan.

Pentru aceasta actiune au fost chemate 6 jucatoare de la Olimpia Cluj, 5 de la Fortuna, cate una de la Vasas Femina Odorheiu Secuiesc si Heniu Prundu Bargaului, dar si alte 9 jucatoare care evolueaza in campionate din Italia, Spania, Portugalia, Elvetia si Ungaria.

Iata lista completa a convocarilor pentru aceasta prima actiune:

Portari: Andreea Paraluta (Levante UD/Spania), Camelia Ceasar (AS Roma/Italia), Lavinia Boanda (Haladás-Viktoria FC/Ungaria)

Fundasi: Antonia Bratu (U.S. Sassuolo/Italia), Melinda Nagy (Diosgyori VTK/Ungaria), Claudia Bistrian (Fortuna Becicherecu Mic), Cosmina Dușa (Fortuna Becicherecu Mic), Bianca Sandu (Diosgyori VTK/Ungaria), Adina Giurgiu (U.S. Sassuolo/Italia), Maria Ficzay (U Olimpia Cluj)

Mijlocasi: Madalina Tatar (Sport Futebol Damaiense/Portugalia), Ioana Bortan (U Olimpia Cluj), Andrea Herczeg (Haladás-Viktoria FC/Ungaria), Roxana Mirea (U Olimpia Cluj), Ioana Balaceanu (U Olimpia Cluj), Beata Ambrus (Heniu Prundu Bârgaului), Nicoleta Deca (Fortuna Becicherecu Mic), Ana Vladulescu (Vasas Femina Odorheiu Secuiesc)

Atacanti: Cristina Carp (FC Lugano Femminile/Elvetia), Carmen Marcu (U Olimpia Cluj), Mara Bâtea (U Olimpia Cluj), Laura Rus (Fortuna Becicherecu Mic), Bianca Ienovan (Fortuna Becicherecu Mic)

Primul test inaintea preliminariilor pentru Mondialul din 2023

Antrenorul Cristian Dulca vrea sa le vada la lucru pe fetele cu care va aborda preliminariile Mondialului din 2023. Echipa nationala va ramane la Mogosoaia pana in 12 iunie, cand va pleca spre Slovacia, unde trei zile mai tarziu urmeaza sa dispute un amical cu reprezentativa tarii gazda.

Campania de calificare va debuta in septembrie, iar Romania face parte dintr-o grupa cu Elvetia si Croatia, echipe impotriva carora a evoluat si in preliminariile Campionatului European din 2022, dar si cu Italia si Republica Moldova.

Iata si programul meciurilor din grupa G:

17 septembrie 2021: Italia – Moldova, Elvetia – Lituania, ROMANIA – Croatia
21 septembrie 2021: Moldova – Elvetia, Croatia – Italia, ROMANIA – Lituania

22 octombrie 2021: Italia – Croatia, Elvetia – ROMANIA
26 octombrie 2021: Lituania – Italia, Elvetia – Croatia

26 noiembrie 2021: Italia – Elvetia, ROMANIA – Moldova, Croatia – Lituania
30 noiembrie 2021: Croatia – Moldova, Lituania – Elvetia, ROMANIA – Italia

8 aprilie 2022: Moldova – Croatia, ROMANIA – Elvetia, Italia – Lituania
12 aprilie 2022: Elvetia – Italia, Croatia – ROMANIA, Moldova – Lituania

24 iunie 2022: Moldova – ROMANIA
28 iunie 2022: Lituania – Moldova

2 septembrie 2022: Lituania – ROMANIA, Croatia – Elvetia, Moldova – Italia
6 septembrie 2022: Italia – ROMANIA, Lituania – Croatia, Elvetia – Moldova

Foto: frf.ro



Informatiile publicate de opiniatimisoarei.ro pot fi preluate de alte publicatii online doar in limita a 500 de caractere si cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la aceasta regula constituie o incalcare a Legii 8/1996 privind drepturile de autor si va fi tratata ca atare.

Rating

  • 0comentarii

recomanda prietenilor

loading...