Chin la Galati! Informatica Timisoara pierde, dar calificarea se joaca acasa

United Galati si Informatica Timisoara, locul 4 din sezonul regulat contra primului loc, au oferit un meci atipic pentru un joc de futsal. Partida, contand ca meciul 1 din semifinalele campionatului national, din seria de III, a fost destul de inchisa, cu un joc dur, mai ales din partea gazdelor si cu doua aparari care si-au invatat bine lectia defensiva.

Cele doua echipe se cunosteau bine, deoarece s-au intalnit de trei ori in ultimul timp. De doua ori in sezonul regulat, cand banatenii s-au si impus, dar si in Cupa, cand moldovenii au produs surpriza in optimile de finala, mergand mai departe.

Revenind la joc, in ciuda unor ocazii bune de ambele parti, la pauza s-a intrat la egalitate, 0-0, si repriza secunda se anunta la fel de incinsa. Ceea ce s-a si intamplat. Banatenii au avut mai tot timpul prim-planul, dar nu s-au lipit la gol, nici chiar cand gazdele au ramas cu un om in minus, din cauza unei eliminari (la cartonas rosu echipa penalizata ramane pe teren cu un echipier mai putin timp de doua minute). Au facut-o, oarecum neasteptat cei de la United, care au deschis scorul cu 5 minute inainte de fulierul final. Mai mult decat atat, Galatiul a mai punctat apoi, profitand ca Informatica a dat totul pe atac, adica au jucat cu asa numitul „portar inaintas”, lasand astfel poarta goala.

Gazdele au mai primit un cartonas rosu si pe final, dar nici de aceasta data banatenii nu reusesc sa profite. O fac galatenii care inscriu pentru 3-0 si isi adjudeca astfel prima partida.

Meciul doi se disputa la Timisoara pe 16 mai, iar calificarea in finala… SE JOACA.