Chelsea Londra este castigatoarea UEFA Champions League! Bayern Munchen – Chelsea Londra 1-1 (3-4 d.l.p)! VEZI FOTO!

Abramovici isi vede visul indeplinit. Chelsea Londra, echipa in care a investit sute de milioane de euro, a castigat trofeul suprem in fotbal de pe batranul continent!

Un meci spectaculos. Asa poate fi descrisa partida dintre cele doua finaliste ale Ligii Campionilor din acest an. Bayern a avut in itiativa pe tot parcursul meciului si a avut numeroase ocazii de gol. Bavarezii, care au jucat in fata propriilor suporteri, pe Allianz Arena, au deschis scorul abia in minutul 83, prin Muller.

Londonezii au inceput sa atace si, cinci minute mai tarziu, in minutul 88, au egalat prin Drogba. Ambele goluri au fost reusite cu capul, dupa greseli ale celor doi goalkeeperi.

In prelungirile jocului, Bayern a ratat o lovitura de pedeapsa prin Robben, in minutul 95. Scorul s-a terminat 1-1 si au urmat penalty-urile. Castig de cauza au avut englezii, care au castigat la loteria loviturilor de pedeapsa cu 4-3.