CH Politehnica pierde la limita in fata Stiintei Bacau. In prima repriza, alb-violetii au condus in cateva randuri vicecampioana

Handbalistii timisoreni au jucat de la egal la egal cu cei de la Stiinta Bacau in prima parte a meciului, echilibrul rupandu-se dupa ce banatenii n-au reusit sa marcheze deloc in prima jumatate a reprizei secunde.

Trupa lui Constantin Stefan a inceput curajos meciul de la Bacau. Ajutati si de evolutia buna a portarului Razvan Valceanu(15 interventii in meciul de sambata), alb-violetii au reusit chiar sa conduca in cateva randuri in fata vicecampioanei, pe parcursul primei parti a jocului, care s-a incheiat la egalitate, 12-12.
Echilibrul s-a rupt insa in debutul reprizei a doua. Politehnica nu a reusit sa marcheze deloc in primele 15 minute, ceea ce le-a dat sansa vicecampionilor sa se distanteze la 5 goluri(17-12), gazdele beneficiind si de interventiile bune ale portarului Tevzadze.
Pe finalul jocului, avantajul celor de la Stiinta a ajuns la 6 goluri (23-16), dar Timisoara a mai redus din diferenta prin reusitele din ultimele zeci de secunde, meciul incheindu-se la scorul de 23-20.
Marcatorii timisorenilor au fost: Timofte 5 goluri, Santeiu 3, Mrakic 2, Chikovani 2, Daninfeld 2, Ursu 2, Petkovic 2 si Halca 2.
Pentru Bacau, cele mai multe puncte le-au marcat Paunica 5 si Bondar 4.
“A fost un meci incins, cu multe actiuni de poarta, cu numeroase parade ale portarilor. Le-am spus jucatorilor mei sa joace cu incredere si cu placere, pentru ca intalnim o echipa de cupa europene si daca vrem si noi sa tindem spre acest lucru, atunci trebuie sa jucam cu echipe de acest calibru. Cred ca ne-am ridicat la valoarea Bacaului, dar din pacate am ratat foarte mult pentru un astfel de meci” a mai spus tehnicianul banatenilor dupa meciul pierdut la Bacau.
In etapa urmatoare, CH Politehnica va intalni HC Odorhei. Intalnirea e programata vineri, 15 noiembrie, de la ora 18,30, la sala “Constantin Jude”.