CH Politehnica, la a treia victorie consecutiva. Timisorenii s-au impus fara probleme in fata lui CSM Bucuresti. FOTO!

Venita la Timisoara, fara punct castigat in acest campionat, echipa bucuresteana care are un lot format in majoritate dinjucatori tineri, nu a putut emite pretentii in fata banatenilor.
Cu un moral bun, castigat in urma victoriilor cu Steaua si Suceava, trupa lui Constantin Stefan a inceput bine meciul cu CSM Bucuresti. Kaftin si Timofte au pus primele goluri in dreptul Timisoarei, Ajutati si de paradele lui Valceanu, alb- violetii s-au distantat  apoi treptat pe tabela.
Dupa ce au condus cu 9-5 la jumatatea reprizei, banatenii au iesit la pauza cu 5 goluri avans(14-9).
Diferenta in favoarea timisorenilor  a crescut si mai mult in partea a doua a jocului. Avantajul pentru CH Politehnica a ajuns la 10 puncte, 22-12, in minutul 49, scor care i-a permis antrenorului Constantin Stefan sa dea sansa si jucatorilor mai tineri, tehnicianul  ruland, pana la final, intreg lotul trecut pe foaia de joc.
Alb-violetii s-au impus cu 27-18 si au bifat astfel a treia victorie consecutiva.
„Am avut o determinare foarte mare in aparare, ne-am aparat foarte bine, am avut un Valceanu in forma foarte buna si am reusit sa dam goluri usor pe contraatac si faza a doua. Sigur, am avut in fata o echipa cu jucatori tineri, dar foartetalentati, practic lotul national de tineret, dar astazi experienta si meciurile mai multe avute in picioare de elevii mei,si-au spus cuvantul. In acest meci nu am mai avut fluctuatiile din jocurile precedente”, a spus Constantin Stefan.
Zarko Petkovic a fost cel mai bun marcator al timisorenilor cu 6 goluri. Au mai inscris:  Kaftin, Timofte, Chikovani, Daninfeld, Halca si Irimias, cate 3 goluri, Santeiu, 2 si Arseni, 1. Pentru oaspeti cele mai multe reusite le-a bifat Vlad