CH Politehnica, invinsa de echipa timisoreanului Vlad Caba. HC Odorhei s-a impus cu 28-25, in sala Constantin Jude. FOTO!

Cele doua echipe se aflau la egalitate de puncte inaintea acetui joc, insa  gruparea din Harghita care a incheiat pe podium ultimele trei editii ale Ligii Nationale a reusit sa faca diferenta in meciul disputat vineri la Sala Constantin Jude.
Oaspetii au aratat inca din start ca au venit la Timioara decisi sa puna capat seriei de trei meciuri fara victorie. Mihalcea a deschis scorul pentru Odorhei, iar in minutul 6, echipa lui Caba a condus cu 3-1. Alb-violetii au reusit insa sa egaleze prin reusitele lui Petkovic(3-3) in minitul 9 si au avut chiar ocazia sa treaca in avantaj, insa Mrakic a ratat desprinderea.Capitanul Timofte a reusit sa pastreze egalitatea si dupa o noua reusita a lui Mihalcea(4-4), dar HC Odorhei a reusit apoi o serie de 5 goluri consecutive si in minutul 16 conducea cu 9-4, avantajul de 5 goluri in favoarea oaspetilor fiind pastrat si la finele primei reprize(11-16).
Poli a inceput mai bine partea a doua a jocului si s-a apropiat la trei lungimi de echipa harghiteana(14-17, min.35), insa  pana in minutul 47 oaspetii au recuperat ecartul de 5 goluri(17-22). Desi banatenii au reusit sa contracareze mai bine actiunile oaspetior in repriza secunda nu a fost suficient, meciul incheindu-se cu victoria la trei goluri diferenta a trupei lui Vlad Caba(25-28).
„A fost o victorie muncita, desi scorul arata ca si cum ar fi fost o victorie mai usoara. E adevarat ca am dominat cam tot meciul, am jucat mai lucid astazi, mai aproape de nivelul nostru, aveam mare nevoie de aceste puncte pentru ca veneam dupa doua esecuri, lucru care nu ni s-a mai intamplat de patru ani. Am traversat o perioada mai proasta, era foarte important sa ne relansam. Vreau sa felicit Poli, au avut foarte mare ambitie, au jucat curajos, spectaculos, probabil ca diferenta a fost facuta de cateva interventii ale portarilor, de experienta ceva mai mare a unor jucatori ai nostri. Pentru public cred ca a fost un meci frumos, pentru mine inca o data e o situatie ciudata. Sa castigi la Timisoara e si frumos, e si ciudat, dar asta este situatia”, a spus antrenorul Vlad Caba.
„Din pacate pentru mine si pentru echipa mea, am suferit o infrangere greu de digerat, ne-am dorit foarte mult sa castigam, nu am putut, probabil ca la ora actuala puterea si forta echipei asta este. Baietii si-au dorit foarte mult, sunt foarte afectati de aceasta infrangere, a fost un joc important pentru ca eram la egalitate de puncte, dar am intalnit o echipa foarte valoroasa, care de trei ani de zile termina campionatul pe podium, am pierdut, trebuie sa reflectam la aceasta infrangere si sa reusim ca miercuri sa ne prezentam la Turda cu un moral totusi bun”, a spus antrenorul CH Politehnica, Constantin Stefan, care a recnoscut insa ca infrangerea cu Odorhei poate cantari mult in lupta alb-violetilor pentru calificarea in play-off. „Acest  joc poate fi decisiv in deliminarea play-off-ului de play-out, dar mai este mult de jucat, speram la meciuri bune si victorii. Nu pot sa spun ca am jucat slab contra celor de la Odorhei, am avut doua reprize diferite, in prima nu a functionat apararea si nu am avut posibilitatea sa avem mingi de contraatac si de faza a doua, in rerpiza a doua ne-am aparat mai bine, am reusit sa dam si goluri pe jocul rapid, dar nu a fost suficient”, a mai spus tehnicianul timisorenilor.
Chikovani a marcat cele mai multe goluri ale alb-violetilor in meciul de vineri, 8, fiind urmat de Petkovic si santeiu cu cate 5 reusite, Timofte(4), Halca(2) si Mrakic(1).
CH Politehnica va juca etapa viitoare, in deplasare la Potaissa Turda, iar apoi la Timisoara va sosi Pandurii Targu Jiu.