CH Politehnica incheie turul cu o noua infrangere. Alb-violetii au inregistrat patru esecuri, in ultimele patru etape

Stiinta Bacau, HC Odorhei, Potaissa Turda si, mai nou, Pandurii Targu Jiu sunt echipele in fata carora alb-violetii nu au putut lua nici un punct in ultimele patru etape.
Si in meciul disputat duminica, la sala Constantin Jude, contra echipei gorjene, vecina de clasament cu Poli dar cu 6 puncte mai mult in cont inaintea acestei etape, trupa lui Constantin Stefan a continuat jocul oscilant din partidele precedente.
Desi oaspetii au fost cei care au deschis scorul, banatenii au reusit sa tina aproape si chiar au reusit sa treaca la conducere pentru un moment(5-4, min.9), dupa reusitele lui Kaftin si Chikovani. Alb-violetii nu au reusit insa se se mentina, iar Pandurii s-au distantat mai intai la doua goluri(5-7), iar apoi ecartul a ajuns la patru lungimi(7-11), cu zece minute inainte de pauza.
Totusi elevii lui Constantin Stefan au avut forta sa revina si in patru minute au resit o serie de patru goluri consecutive si au egalat(11-11), dar nu au reusit sa mentina rimtul, cei Targu Jiu plecand la vestiare cu 3 goluri avans(12-15).
Nimic nu ar fi fost insa pierdut daca in partea a doua a jocului timisorenii nu ar fi aratat o noua cadere in joc, asa cum s-a intamplat si in meciurile cu Stiinta Bacau sau Odorhei. Oaspetii au reusit sa se desprinda la 6 goluri(14-20) pana in minutl 40, iar alb-violetii nu au mai putut sa revina, scorul ajungand la 17-25.  Pe final, si pe fondul scaderii in joc a adversarilor, cei de la Poli au mai recuperat din diferenta, iar meciul s-a incheiat cu scorul de 25-28.
Cele mai multe goluri pentru CH Politehnica in meciul de duminica le-a marcat Chikovani( 7). Au mai inscris: Timofte (6), Daninfeld, Kaftin  si Ursu, cate trei, Petkovic 2  si Halca, 1.
De partea Pandurilor, cel mai bun marcator a fost Asoltanei(8 goluri).
Trupa lui Constantin Stefan incheie astefel turul in afara primelor 6 locuri care pot duce in play-off-ul Ligii Nationale.