CH Politehnica, eliminata de Dinamo din Cupa Romaniei. Timisorenii au cedat, 24-29, in optimile competitiei

Pentru banateni aceasta este a treia infrangere suferita in fata lui Dinamo in acest sezon, dupa esecurile din campionat 25-31, in tur si 21-26, in partea a doua a Ligii Nationale.
Trupa lui Constantin Stefan a fost cea care a deschis scorul in meciul de la Ploiesti prin Timofte si au condus in doua randuri la doua goluri diferenta(6-4 si 7-5), insa dinamovisti au egalat repede, iar pe finalul primei reprize au reusit o serie de 4 goluri consecutive si au condus la pauza cu 13-9.
Pe debutul partii secunde a meciului, Dinamo s-a distantat la 8 lungimi (12-20). Timisoreni au bifat trei reusite consecutive (15-20), dar nu au putut reduce ecartul la mai putin de cinci goluri. Bucurestenii au ajuns din nou la un avans de 9 goluri(17-26) si s-au impus in final cu 29-24, Politehnica pararind Cupa Romaniei inca din optimi.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Kaftin (7 goluri), urmat de Timofte(5 goluri), Halca si Mrakic, cate 3 . Chikovani a revenit la acest meci in teren pentru Poli, dupa o pauza de doua luni, marcand si el doua goluri, la fel ca si Lela.
De la Dinamo, cele mai multe goluri le-a marcat Sandru, 7.