CH Politehnica a castigat, la limita, amicalul disputat contra echipei lui Nedeljko Vuckovic, fostul antrenor al alb-violetilor

Trupa lui Constantin Stefan s-a impus, dupa un final de joc disputat, in fata formatiei sarbe, Radnicki Kragujevac, formatie pe care banatenii o vor mai intalni intr-un test si vineri.

CH Politehnica a condus la pauza cu 13-11, iar pe debutul partii secunde a partidei de pregatire disputate la Sala Constantin Jude, banatenii au avut si cinci goluri avantaj(19-14, min. 39).
Echipa lui Nedeljko Vukovic a revenit insa si a egalat in minutul 45, conducand chiar(20-21) in minutul 47, iar finalul meciului a fost unul foarte disputat. Alb-violetii s-au impus in cele din urma, 25-24, dupa golul reusit in ultimul minut de joc de catre Chikovani si dupa ce Timofte a ratat o lovitura de la 7 m.
Fotul antrenor al lui Poli, Nedeljko Vukovic a reclamat insa o lovitura de la 7 m neacordata pentru echipa sa, in ultimele secunde. „Nu am fost suparat, am fost doar obiectiv, a fost clar 7 m. Daca se intampla la Turda sau la Bucuresti faza asta se fluiera 7 m. Asta este sistemul. Pentru noi a fost primul amical puternic, am mai jucat sambata cu o echipa din prima liga de la noi, am castigat cu 8 goluri diferenta si astazi cred ca si baietii au fost putin obositi, dar am aratat ca putem juca de la egal la egal”, a spus Vuckovic, care s-a aratat suprins de noua echipa a lui Poli: „Pentru mine  Poli a fost putin surpiza, are un antrenor bun si jucatori noi… Trebuie sa aveti rabdare pentru ca s-a construit o echipa noua. Sunt multi jucatori noi,interesanti”, a spus „Vucko’.
Cel mai bun marcator pentru Poli a fost Chikovani, cu 6 goluri marcate, urmat de Kaftin si Timofte, cu cate 4 reusite. Au mai incris de la alb-violeti: Petkovic si Mrakic, cate 3 goluri, Ursu si Irimas, cate 2 si Santeiu,1.
Antrenorul timisorenilor, Constantin Stefan s-a aratat multumit de evolutia elevilor insa a recunoscut ca mai este de lucru in privinta finalizarii. „E bine ca meciul s-a jucat ca si cum ar fi fost unul oficial, eu imi doresc ca toate meciurile sa le tratam ca si cand ar fi jocuri oficiale si e bine ca finalul de joc ne-a adus noua in meciul de astazi profit si am reusit sa castigam. Sunt multumit de jocul echipei, atat in atac cat si in aparare, singurul lucru care astazi nu a functionat a fost finalizarea. Am ratat foarte multe ocazii din situatii destul de clare si lucrul asta ne poate costa in meciurile oficiale care ne asteapta in curand. Am ratat si trei aruncari de la 7 m, este prea mult pentru un joc si trebuie sa fim atenti si sa pregatim mai mult finalizarea”, a spus Constantin Stefan.
La meciul dintre CH Politehnica si Radnicki Kragujevac au asitat si cei de la CS Caras-Severin, adversarii alb-violetior din prima etapa a Ligii Nationale.