CH Poli reia campionatul cu o noua infrangere. Alb-violetii au sapte esecuri consecutive in Liga Nationala

Trupa lui Constantin Stefan a pierdut la Bucuresti, in fata Stelei, 26-33, dupa ce in prima repriza i-au condus pe elevii lui Viorel Mazilu la 5 goluri diferenta.
Timisorenii au inceput foarte bine meciul din cea de-a treia etapa a returului. Poli s-a aparat perfect in primele minute si a punctat pe contaatac, avand un avantaj de 3 goluri dupa primele trei minute.
Desi Steaua, cu Viorel Mazilu la primul meci ca antrenor s-a apropiat la un gol, in doua randuri( 3-4, min.8 si 5-6, min.11) ultima oara profitand si de eliminarea temporara a lui Kaftin,  Politehnica a ramas periculoasa si a reusit sa ajunga la 5 lungimi avans pana in minutul 17.
Ros-albastrii cu tanarul Nistor in prim-plan au reusit o serie de 4 goluri consecutive pana in minutul 22, cand au venit din nou la doar o lungime in spatele banatenilor(10-11).
Dar, ajutati si de interventiile lui Stanescu, Kaftin, Daninfeld, Petkovic si Timofte, ultimul cu o executie spetaculoasa au refacut repede ecartul de 5 goluri(10-15, min.26). Dar elevii lui Constantin Stefan nu au reusit sa isi mentina avantajul.
Gazdele au mai inscris pana la pauza 5 goluri consecutive, de aceasta data cu Juverdianu in prim plan (3 reusite consecutive) si cele doua echipe au plecat la vestiare la egalitate, 15-15.
Repriza a doua a inceput cum nu se poate mai rau pentru Politehnica. Stelistii s-au instalat la conducere si dupa un partial de 13-5, s-au distantat la 8 goluri diferenta pana in minutul 48(28-20). Jocul a scos in evidenta si un duel de la distanta al portarilor. Daca echipa lui Mazilu a beneficiat din plin de aportul lui Tenghea si de partea cealalta Stanescu a avut o evolutie buna in poarta banatenilor, interventiile sale limitand diferenta de scor.
Alb-violetii au avut o rabfnire de orgoliu pe final cand au redus ecartul la doar 4 goluri(30-26, min.58), insa a fost prea tarziu, stelistii impunandu-se fara probleme, cu 33-26.
Fara Chikovani, accidentat, principalii marcatori ai timisorenilor la Bucuresti au fost Timofte(6 goluri), Daninfeld(5), Petkovic(5), Kaftin(5), Lela(3), Santeiu(2).
In urma victoriei de vineri, Steaua a depasit-o pe Poli in clasament, ros-albastrii acumuland 15 puncte, in timp ce timisoreni coboara pe locul 9 cu un total de 12 puncte.