CH Poli pierde si ultimul meci pe teren propriu din sezonul regulat. Alb-violetii au cedat in fata echipei lui Horatiu Gal

Gruparea timisoreana mai are de jucat un meci din sezonul regulat, in deplasare la Pandurii Targu Jiu dar nu mai are sanse la locul 9. Adversara lui Poli in faza I a play-out-ului  va fi CS Caras-Severin.

CH Politehnica a conndus doar in primele minute ale intalnirii cu Potaissa Turda disputata joi la Sala Constantin Jude(2-1), pentru ca apoi oaspetii au trecut la timona(2-4), ajungand la 5 goluri avans pana dupa jumatatea primei reprize (5-10), avantaj care avea sa se pastreze si la pauza(11-16), desi la un moment dat elevii lui Constantin Stefan s-au apropiat la doua goluri(9-11)
Echipa lui Horatiu Gal a reusit sa-si majoreze ecartul in partea a doua a jocului, ajungand sa conduca  cu 22-14 in minutul 41, dar pe final timisoreni au reusit sa revina si sa reduca din handicap, Turda impunandu-se la doar doua goluri diferenta, 27-25.
„Am jucat destul de oscilant. In prima repriza de dua ori am avut situatii sa egalam, am ratat din situatii clare si le-am dat posibilitatea adversarilor sa se desprinda. In repriza a doua, am contat in ultimele 12 cand am iesit mai avansat si am recuperat mingi Am intalnit o echipa valoroasa, ei lupta pentru play-off, noi pentru play-out, este o diferenta intre cele doua echipe si in special la omogenizare, noi suntem in aceasta formula doar de la inceputul campionatului, ei sunt de trei ani impreuna si asta s-a vazut pe tot parcursul jocului. Vine o pauza de trei saptamani, mai avem un meci din sezonul regulat la Targu Jiu, dupa care trebuie sa ne pregatim cu mare atentie pentru barajul din play-out care poate a te puna sa joci pentru locurile 7-9 sau 10-12”,a spus antrenorul CH Politehnica, Constantin Stefan.
‘Noi am stiut ca replica banatenilor va fi foarte darza, este si normal, ei si-au jucat si ei ultima sansa, sa ajunga in play-off sa joace doua meciuri acasa Din pacate pentru ei, noi am castigat, aveam si noi nevoie de aceste puncte, ca sa putem sa ramanem pe locul doi mai trebuie sa luam cel putin un punct cu Resita, ne vom bate si in ultima etapa. Speram sa termina acest campionat cu bine, sa nu avem accidentati nici noi si nici Timisoara, pentru ca aveti un derby cu Resita”, a spus Horatiu Gal, antrenorul celor de la Turda.
Kaftin a fost cel mai bun marcator al Politehnicii cu 8 goluri, urmat de Timofte si Lela cu cate 5 reusite. Au mai inscris pentru alb-violeti: Santeiu si Chikovani, cate doua goluri, Mrakic, Daninfeld si Ursu, cate 1.
Pentru oaspeti cele mai multe goluri le-a inscris Dediu(7), urmat de Marian Raul(6) si Adomnicai(4).