CH Poli, pe locul doi la Cupa Politehnica. Pick Szeged a castigat turneul de la Timisoara

Alin Campan de la Bacau, in meciul de handbal dintre PicK Szeged si Stiinta Municipal Dedeman Bacau, pentru Cupa Politehnica 2014, din sala Constantin Jude din Timisoara. SEBASTIAN TATARU/MEDIAFAXFOTO

Elevii lui Constantin Stefan au castigat clar in fata vicecampioanei Serbiei, Radnicki Kraguevac in primul meci de la Cupa Politehnica, dar in finala au fost nevoiti sa se recunoasca invinsi in fata detinatoarei Cupei EHF.
 Timisorenii nu au inceput rau jocul cu Pick Szeged , Poli reusind sa conduca in cateva randuri pe debutul jocului cu doua goluri avans(9-7), ir prima repriza s-a incheiat la egalitate, 12-12.
In partea a doua a jocului diferenta dintre cele doua echipe si-a spus cuvantul. Vicecampioana Ungariei s-a distantat la 5 goluri pana in minutul 40 si desi banatenii au reusit sa reduca din diferenta in cateva randuri, maghiarii s-au impus fara probleme, scor 27-23, formatia din Szeged adjudecandu-si trofeul.
Cel mai bun marcator al timisorenilor a fost Chikovani, cu 5 goluri.
Locul 3 la turneul amical de la Timișoara a fost ocupat de vicecampioana Romaniei, Stiința Bacau, care a castigt finala mica disputata in compania echipei sarbe Radnicki Kraguevac, cu 40-27.
Golgheterul turneului a fost Marius Bondar de la Stiinta Bacau cu 12 goluri marcate, cel mai bun portar a fost desemnat Piotr Wyszomirski de la Pick Szeged, iar lui Cristian Fenici de la CH Poli i-a revenit distinctia de cel mai tehnic jucator.