CH Poli a castigat primul meci din grupa locurilor 7-9. Alb-violetii au invins Steaua si merg la Baia Mare

Scapata de emotiile retrogradarii, trupa lui Constantin Stefan lupta acum pentru locul 7 in Liga Nationala, cu Steaua si Baia Mare. Banatenii au inceput cu dreptul seria de patru meciuri.
 Timisorenii s-au impus cu scorul de 32-24 in fata Stelei, in meciul disputat la Sala Constantin Jude. Dupa ce oaspetii au condus si la 2 goluri in prima jumatate  reprizei intai, alb-violetii au preluat conducerea inainte de pauza si au iesit la cabine cu un avantaj de trei goluri(16-13).
Si in partea a doua a jocului, Poli s-a distantat pe tabela tot pe final, cand in cateva zeci de secunde a reusit sa ajunga de la 26-23, la 30-23, impunandu-se apoi cu 32-24.
Cei mai buni marcatori ai banatenilor au fost Chikovani si Lela, cu cate 8 goluri fiecare, Kaftin, 6 si Halca, 5 goluri.
Pentru Steaua, cele mai multe goluri le-au marcat Vancea(6) si Georgescu (4).
Antrenorul Politehnicii, Constantin Stefan s-a declarat multumit de evolutia elevilor sai: „De la meci la meci, incercam sa sudam echipa si mai mult, iar actiunile sa mearga perpendicular pe poarta. Chiar daca presiunea rezultatelor nu mai exista, incerc sa-i tin in priza pe jucatori si sa punem in practica fazele exersate la antrenamente.”
Alb-violetii vor sustine al doilea meci din grupa locurilor 7-9, duminica, de la ora 11 la Baia Mare, contra celor de la Minaur. Pe 17 mai, timisorenii vor juca la Bucuresti returul cu Steaua si in 21 mai la sala ”Constantin Jude” vor veni maramuresenii.