CFR Timisoara trece rapid si prin ‘halta’ Targoviste si ajunge… pe locul doi in Superliga

TIMISOARA. Meci dificil pentru „leopardele” de la CFR, in deplasarea de la Targoviste, unde doua echipe nou promovate au demonstrat ca fotbalul feminin poate fi frumos. Dorinta si determinare au fost atributele cu care au jucat ambele grupari, pe un teren destul de greu si pe o vreme de toamna tarzie, cu ceva ploaie rece.

Dupa un debut echilibrat, gazdele au deschis scorul printr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 34, prin Stefania Burcea. Elevele lui Florin Bugar au avut puterea sa revina in joc pana la pauza, dupa golul cu capul al Manuelei Voica, iar apoi dupa pauza au demonstrat ca sunt echipa mai buna, fizic si valoric.

Larisa Sirbovan a dus CFR-ul in avanataj in minutul 68, iar apoi inspiratia antrenorului, de a o introduce in teren pe Adelina Ion si-a spus cuvantul, tanara atacanta, marcand pentru 1-3, minutul 73. Scorul final a fost stabilit de Claudia Bistrian, un eurogol de la peste 30 de metri, rar intalnit in fotbalul feminin, minutul 85. Astfel, CFR a trecut cu bine peste acel 0-0 cu Navobi Iasi iar acum asteapta cu incredere restanta cu Tg. Mures, de miercuri, care poate consolida locul 2 al echipei banatene.

A fost un meci de mare lupta, felicit fetele mele pentru jocul bun aratat, mai ales dupa pauza, pe un teren destul de greu, dar felicit si echipa gazda, pentru fair-play si determinare, chiar daca meciul a fost incrancenat, iar ele au avut un cartonas rosu. Per-total, jocul a fost bun, prima parte echilibrata si a doua la discretia noastra, dar 3 puncte importante care ne bucura in economia campionatului”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro, tehnicianul Florin Bugar.

CFR Timisoara: Mihaela Durla (85, Cristina Stefan) – Lidia Suvet, Florina Abrudan (88, Sabina Scurtu), Claudia Bistrian, Denisa Heisu, Ozana Ababei, Ionela Voica (61, Bianca Biris), Mihaela Molnar, Manuela Voica, Elena Obrad (55, Adelina Ion), Larisa Sirbovan.

Pentru CFR Timisoara urmeaza de fapt doua partide pe teren propriu. Mai intai miercuri, cu ASA Targu Mures, iar la sfarsitul saptamanii viitoare, la Gara Mare vine Real Craiova.