CFR Timisoara invinsa la limita de vicecampioana din Galati. Banatenii ies de pe podium. Foto

TIMISOARA. CFR Timisoara a pierdut a doua runda consecutiv cu acelasi scor, 2-1, de aceasta data in fata lui United Galati.

CITESTE SI: Roxana Iliescu: Primarul Fritz pare a trai intr-o alta lume. In loc de apa calda si caldura in case, scoli si spitale, avem parte de lamentari pe Facebook. Stia din august cat vor costa gazele. Radu Toanca: Oamenii vor iesi in strada

Partida din sala Constantin Jude a fost una foarte echilibrata. Galatiul a avut prima ocazie, Joao Fernandes reusind sa il blocheze in semicerc pe fostul timisorean Araujo, cand nici nu trecusera doua minute de joc. Timisorenii au revenit si cu un joc bun de posesie au reusit sa tina vicecampioana departe de poarta lor.

La jumatatea primei parti, oaspetii au deschis scorul prin Octavian Cires. Cateva secunde mai tarziu capitanul CFR-ului, Valentin Ilas, a primit in marginea semicercului galatean, l-a driblat pe portarul Cardei si a trimis catre poarta, insa acelasi Cires a intervenit si a pastrat avantajul formatiei sale pe tabela. Vicecampionii au raspuns rapid, cu un gol semnat de Crisan, care a trimis in plasa din afara semicercului. Cu doua minute inainte de pauza, Burdujel a primit al doilea galben si a fost eliminat. Timisorenii au profitat de avantajul numeric si au redus din handicap dupa reusita lui Razvan Plopeanu.
A fost 2-1 la pauza, un rezultat care dadea sperante CFR-ul ca ar putea obtine cel putin un punct.

In partea a doua ambele echipe s-au aparat exemplar, fara sa ofere adversarului ocazii de a inscrie, si astfel meciul s-a incheiat cu rezultatul de la pauza.

In runda viitoare, penultima a turului, CFR Timisoara va juca in deplasare impotriva Sportului Ciorasti, penultima clasata in Liga 1.