CFR Timisoara invinsa la limita de Autobergamo Deva. Banatenii rateaza prezenta in careul de asi al Cupei Romaniei. Foto

TIMISOARA. CFR Timisoara a pierdut cu 2-1 meciul jucat pe teren propriu in compania lui Autobergamo Deva in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Prima parte a intalnirii a fost una ce a stat sub semnul echilibrului, chiar daca oaspetii au avut o posesie mai buna. Timisorenii au incercat sa inscrie prin suturi de la distanta, dar executiile lui Nemitanu sau Grosu au fost blocate de Dinicuta. Autobergamo putea deschide scorul, dar mingea trimisa de Gavrila s-a izbit de bara portii timisorene, iar la pauza s-a intrat cu 0-0.

Partea a doua a fost mult mai animata, iar experienta Devei si-a spus cuvantul. Oaspetii au deschis scorul prin Robert Matei, insa la cateva minute distanta CFR-ul a egalat. Ilas a repus din marginea, mingea a ajuns la Plopeanu, acesta i-a trimis in fata portii lui Nastai, care a facut 1-1.
Victoria hunedoreana a venit cu un minut si jumatate inainte de final, cand acelasi Robert Matei a primit o minge in zona centrala, a sutat, iar balonul s-a oprit in vinclul portii lui Lungu.

Cred ca am facut un joc foarte bun. Adica nu avem deocamdata calitate pe atac, am abordat acest meci in functie de ce avem. Ei au fost cei care au dominat jocul. S-a vazut si venirea noului brazilian(n.r. Leonardo Moura), de alta calitate fata de cei doi pe care i-am vazut. Una peste alta, nu am stiut sa gestionam faza de la ultimul gol. Pacat, pentru ca in prima repriza eu zic ca am avut 6 metri, dar si daca conduceam noi, eu zic ca meciul putea fi castigat de oricine. Era hent si rosu, si atunci ultimul gol nu il mai dadea, Matei, daca este asa. Eu zic ca baietii mei au facut o partida foarte buna. Sunt multumit de ei. Aveam sansa sa mergem in Final Four, si poate nu ne dadea nimeni sansa, ma refer la cei care stiau de transferurile Devei, dar eu spun ca i-am contracarat foarte bine. Una peste alta, cred ca a fost un meci de Final Four„, a spus la final Robert Lupu, antrenorul lui CFR Timisoara.

O buna propaganda pentru futsal. In primul rand sunt foarte bucuros pentru echipa mea ca am reusit sa ne calificam in Final Four, singura echipa din tara care a fost prezenta in Final Four de cand s-a infiintat aceasta competitie. In al doilea rand e un regret ca o echipa ca Timisoara nu poate sa fie in Final Four. Pacat. Si din pacate maine va mai cadea o echipa care ar fi trebuit sa fie acolo.Pacat de acea tragere. Felicit si echipa timisoreana. Ambele au jucat foarte bine. La noi trebuie sa mai creasca omogenizarea putin. Jucatorii care au venit se misca foarte bine, si Leo, dar in 4-5 zile nu ai ce sa ceri mai mult. Asteptam sa crestem„, a spus la final Doru popa, finantatorul lui Autobergamo Deva.

CFR Timisoara joaca urmatorul meci in campionat in 12 martie, cand banatenii intalnesc in deplasare United Galati.