CFR Timisoara, eliminata din Cupa Romaniei de Imperial Wet Miercurea Ciuc. Urmeaza turneul de promovare

TIMISOARA. CFR Timisoara a suferit primul esec din acest sezon in sferturile de finala ale Cupei Romaniei si a fost eliminata din competitie.

Dupa o victorie lejera sambata in fata Clujanei Cluj, fotbalistii pregatiti de Valentin Ilas au facut din nou o partida buna, insa nu au putut trece de fosta campioana a Romaniei, Imperial Wet Miercurea Ciuc.

Timisorenii au incasat cel mai rapid gol al sezonului in aceasta intalnire. Dupa numai 31 de secunde Cristian Matei a inscris pentru prima data pentru ciucani. Pana la pauza ardelenii au mai punctat de doua ori prin Wellington Souza, insa scorul primei parti a fost stabilit dupa reusita timisoreanului Varlan, iar la jumatatea intalnirii era 3-1 pentru Imperial.

Timisorenii au inceput mai bine partea a doua, iar Plopeanu a redus din handicap cu golul inscris dupa aproape 1 minut si jumatate de joc. Wellington si-a continuat show-ul si a mai inscris de 2 ori pentru ciucani, in timp ce formatia timisoreana a mai punctat o singura data, prin Ilas. S-a incheiat 5-3 pentru Imperial Wet, care se califica in Final Four-ul Cupei Romaniei, acolo unde au mai ajuns Autobergamo Deva si Luceafarul Buzau.

Ultima echipa care va merge in semifinale se va decide in weekend-ul viitor, cand are loc turneul de la Odorheiu Secuiesc, acolo unde clubul gazda da piept cu CSM Targu Mures, iar Futsal Ceahlaul Piatra Neamt va juca impotriva lui United Galati.

Pentru CFR Timisoara urmeaza acum turneul de promovare in prima liga, programat in perioada 19-21 martie.