CFR Timisoara continua parcursul perfect si dupa derby-ul de la Deva. Robert Lupu: Cred ca am castigat acest meci cu inima

TIMISOARA. CFR Timisoara continua sirul de rezultate bune in fata echipei din Deva, dupa ce in stagiunea trecuta i-au invins de 4 ori pe hunedoreni si a pierdut o data.

CFR s-a impus cu 3-2, iar patru dintre reusitele partidei au fost semnate de brazilieni. Wellington si Anderson au punctat pentru Timisoara, iar pentru CSM Deva a inscris fostul timisorean Savio Valadares. A fost un meci cu doua reprize diferite, prima controlata de echipa lui Robert Lupu, iar cea de-a doua cu CSM Deva la timona. Pe langa cele doua reusite, hunedorenii au mai lovit si bara o data. Apararea timisoreana a fost insa cea care a facut diferenta in partea a doua. Jucatorii timisoreni nu s-au complicat si au trimis balonul departe de propria poarta de fiecare data cand au avut ocazia.

O victorie muncita intr-adevar. A fost o prima parte a noastra, o a doua parte a lor. Au un lot mult mai numeros calitativ, dar cu multa munca, mult efort, cu multa dorinta am reusit sa pastram avantajul din prima repriza. Intre noi si Deva mereu sunt derby-uri zonale. Normal, si noi eram frustrati daca apareau unele lucruri, cum ar fi sa te pui in fata mingiei. Noi am avut cateva chestii tactice, nu am reactionat sa impingem, cum spunea si Cristi(n.r. Cristian Matei), dar enerveaza. Normal, trebuie sa te pui in fata balonului, sa opresti jocul cand ai avantaj. Sunt lucruri care enerveaza intr-un meci tensionat, dar nu am avut joc nesportiv. Deva este o echipa foarte buna, Milos Simic face o treaba foarte buna, au o linie extraordinara, isi permit sa se odihneasca, noi nu prea ne-am permis si cred ca este o echipa extraordinara. Campionatul este lung si cred ca vom face o treaba buna si noi si ei…Este o bucurie pentru noi acest 6 din 6, dar pentru noi a fost un examen mare sa vedem cum ne-am antrenat. Am avut multe perioade in care ne-am pregatit cate 4 jucatori, dar am fost seriosi. Cred ca am castigat acest meci cu inima„, a spus la final antrenorul timisorean Robert Lupu.

Partida a fost si una in care fosti colegi s-au intalnit. Milos Simic, antrenorul lui CSM Deva a evoluat in trecut la Timisoara, sub comanda lui Robert Lupu. Tot alaturi de antrenorul timisorean au mai evoluat si Savio Valadares, Robert Matei, Darius Nastai sau portarul Robert Voin, singurul dintre fostii timisoreni care nu a evoluat in derby.

In primul rand felicitari ambelor echipe, a fost un derby bun. Eu cred ca adversarul a fost mai bun in prima repriza, noi am intrat mai lent, dar in a doua repriza am revenit. Imi pare foarte rau ca nu am reusit macar sa egalam. Urmeaza o noua etapa si obligatoriu trebuie sa ne ridicam…In a doua repriza s-a schimbat atitudinea. Jucam acasa si nu am intrat asa cum a trebuit. Si daca jucam la Timisoara trebuia sa avem atitudine, iar in prima repriza nu a fost asa. In a doua am schimbat atitudinea si a fost mai bine” a spus la final antrenorul CSM Deva, Milos Simic.

Victoria din derby este a doua a CFR-ului in acest sezon in competitiile oficiale in fata lui CSM Deva. La jumatatea acestei luni, echipa sub 19 ani a Timisoarei a trecut cu 8-4 de CSM Deva, insa acel meci s-a disputat la Sacalaz.

Reamintim, CFR este bronzul national al ultimei editii d ecampionat, medalie obtinuta tot in dauna echipei de sub Cetate.