CFR Timisoara a dat de pamant cu liderul campionatului de futsal. Victorie la scor pentru banateni. Foto

TIMISOARA. Misiune indeplinita pentru CFR Timisoara in prima liga de futsal, chiar daca inaintea etapei parea una imposibila. La Sala Constantin Jude a venit liderul Futsal Klub Odorheiu Secuiesc pentru meciul din runda a 9-a, care si-a luat o „bataie” de tinut minte.

CITESTE SI: Patinoar in Piata Operei, parc de distractie la Modex si food truck-uri pe Marasesti. Targul de Craciun de la Timisoara, de o luna si jumatate, vine cu tot felul de noutati

Debutul partidei a fost echilibrat. S-a jucat mult tactic si nu s-a riscat. In plus, Tedy Lungu si Grigoras, portarii celor doua combatante pareau in mare forma. Lucrurile s-au schimbat total in ultima jumatate de minut din prima parte. Atunci, Joao Fernandes a inscris inteligent, pe contraatac, la coltul scurt, iar peste cateva secunde, Varlan a finalizat cu un voleu superb o faza inceputa de Robert Lupu.

2-0 la pauza si ceferistii au inceput la fel si repriza secunda, Plopeanu marcand in primul minut. Apoi acesta a fost eliminat, pentru cumul de cartonase, dar nici asa Odorheiul nu a intrat in joc. Robert Lupu a dus apoi scorul la 4-0 si soarta partidei era transata. Balint Andor a redus din diferenta, marcand golul de consolare, dupa care Fernandes a inscris spectaculos, stabilind scorul final, 5-1.

De remarcat si curajul portarului de rezerva al feroviarilor, Raul Filimon, care nu a luat gol dintr-o lovitura de pedepasa de la 10 metri, apoi s-a remarcat si pe final cu cateva interventii spectaculoase.

Victorie categorica pentru CFR care acum vede ca se poate mai mult de locul 4 in acest sezon. Ultima data cand Odorhei a luat bataie la diferenta la Timisoara, se intampla pe 18 noiembrie 2019, cand Informatica invingea cu 6-3.

In runda viitoare, CFR Timisoara va juca in deplasare impotriva ultimel clasate, Clujana Cluj.