Noutati :

CFR Timisoara a dat de pamant cu liderul campionatului de futsal. Victorie la scor pentru banateni. Foto

8 noiembrie, 2021 - 08:19 PM
Autor: Daniel Neacsu
Categorie: SPORT
1

TIMISOARA. Misiune indeplinita pentru CFR Timisoara in prima liga de futsal, chiar daca inaintea etapei parea una imposibila. La Sala Constantin Jude a venit liderul Futsal Klub Odorheiu Secuiesc pentru meciul din runda a 9-a, care si-a luat o „bataie” de tinut minte.

CITESTE SI: Patinoar in Piata Operei, parc de distractie la Modex si food truck-uri pe Marasesti. Targul de Craciun de la Timisoara, de o luna si jumatate, vine cu tot felul de noutati

Debutul partidei a fost echilibrat. S-a jucat mult tactic si nu s-a riscat. In plus, Tedy Lungu si Grigoras, portarii celor doua combatante pareau in mare forma. Lucrurile s-au schimbat total in ultima jumatate de minut din prima parte. Atunci, Joao Fernandes a inscris inteligent, pe contraatac, la coltul scurt, iar peste cateva secunde, Varlan a finalizat cu un voleu superb o faza inceputa de Robert Lupu.

2-0 la pauza si ceferistii au inceput la fel si repriza secunda, Plopeanu marcand in primul minut. Apoi acesta a fost eliminat, pentru cumul de cartonase, dar nici asa Odorheiul nu a intrat in joc. Robert Lupu a dus apoi scorul la 4-0 si soarta partidei era transata. Balint Andor a redus din diferenta, marcand golul de consolare, dupa care Fernandes a inscris spectaculos, stabilind scorul final, 5-1.

De remarcat si curajul portarului de rezerva al feroviarilor, Raul Filimon, care nu a luat gol dintr-o lovitura de pedepasa de la 10 metri, apoi s-a remarcat si pe final cu cateva interventii spectaculoase.

Victorie categorica pentru CFR care acum vede ca se poate mai mult de locul 4 in acest sezon. Ultima data cand Odorhei a luat bataie la diferenta la Timisoara, se intampla pe 18 noiembrie 2019, cand Informatica invingea cu 6-3.

In runda viitoare, CFR Timisoara va juca in deplasare impotriva ultimel clasate, Clujana Cluj.